Raketoplán Endeavour opět vzlétl k mezinárodní stanici ISS

Mys Canaveral (USA) - Americký raketoplán Endeavour má za sebou úspěšný start do vesmíru z floridské rampy u Mysu Canaveral. Hlavním cílem patnáctidenní mise je rekonstrukce Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na oběžné dráze. Kosmická loď se sedmi členy posádky na palubě vzlétla podle agentury AP do vesmíru přesně podle plánu v 1:55 SEČ.

O dvě minuty později se od raketoplánu oddělily obě palivové nádrže, které po pádu do Atlantického oceánu americká plavidla vylovila, aby mohly být opět použity pro let dalšího raketoplánu. Dnešní start Endeavouru ohrozily na poslední chvíli problémy s dveřmi u odpalovací rampy, které technici dostatečně nezabezpečili. Závadu se ale podařilo včas odstranit.

Endeavour nabral krátce po startu rychlost kolem 6 000 kilometrů v hodině a po 8 minutách a 33 vteřinách dosáhl oběžné dráhy kolem Země. Poté posádka zahájila pozvolný přibližovací manévr, který má v neděli ve 23:13 SEČ vyvrcholit spojením s ISS. Tam se astronauti zdrží 11 až 12 dnů.

V útrobách Endeavouru se nachází 14,5 tuny vybavení, včetně dvou nových komor pro spaní, toalety, ledničky a nového systému pro čištění vody. Tento systém má pro budoucí provoz stanice velký význam, protože má recyklací kapalných odpadů, a to včetně moči, výrazně přispět k zajištění dostatku pitné vody pro osádku ISS.

Posádka má v plánu čtyři výstupy do volného prostoru

Zařízení, jehož hodnota se pohybuje kolem 250 milionů dolarů, tedy téměř pěti miliard korun, ušetří ročně 6,8 tun vody, která by se jinak musela na ISS dopravovat ze Země. Astronauti mají rovněž na stanici instalovat novou pec určenou k vědeckým pokusům. Posádka Endeavouru má na programu čtyři výstupy do volného prostoru s úkolem vyčistit a opravit natáčecí systém jedné ze tří solárních antén ISS.

Velitelem mise Endeavouru je sedmačtyřicetiletý Chris Ferguson, druhým pilotem je o tři roky mladší Eric Boe. Zbývajících pět členů posádky tvoří specialisté, mezi nimi i Sandra Magnusová, která nahradí na ISS Grega Chamitoffa. Ten se místo ní vrátí zpět na Zemi, až ke konci tohoto měsíce raketoplán svou misi ukončí. Dnešní let raketoplánu je již 27. americkou misí k ISS, poprvé vzlétl raketoplán k této vesmírné stanici 20. listopadu 1998.