Velrybáři v Japonsku zahájili loveckou sezonu

Tokio - Japonsko zahájilo novou velrybářskou sezonu. Loď Nisšin Maru vyplula k Antarktidě, kde chce ulovit tisícovku plejtváků. Loni kvůli blokádám aktivistů velrybáři přivezli jen polovinu plánovaného úlovku. Na lov velryb platí od roku 1986 mezinárodní moratorium. Japonsko ale tvrdí, že kytovce loví pro vědecké účely.

Japonští velrybáři mají v plánu ulovit až 935 plejtváků ostronosých a 50 plejtváků myšoků. Úřady uvedly, že navzdory mezinárodním protestům a klesajícím požadavkům na velrybí maso doma nebudou dělat žádné změny v loveckém plánu.

Zahájení letošní lovecké sezony nebylo provázeno žádným obřadem.

„Rozhodli jsme se neoznamovat z bezpečnostních důvodů vyplutí lodí a nedělat žádný úvodní ceremoniál,“ řekl zástupce rybolovné agentury Tošinori Uoja. Připomněl, že loni se skupina aktivistů pokusila přepadnout loď hned u pobřeží a velrybářům se jen tak tak podařilo uniknout.

V přístavu Innošima dnes při odplutí velrybářské lodi protestovala skupina členů Greenpeace.

„Lov velryb takzvaně pro vědecké účely přináší jen stěží nějaké mezinárodně uznané a věrohodné výsledky a daňovým poplatníkům nepřináší žádný užitek. Výzkum velryb by se měl okamžitě zastavit,“ žádá Greenpeace v prohlášení.

Japonsko zabije ročně kolem 1 200 velryb při dvou loveckých expedicích prováděných pod záštitou vědeckého programu, během něhož se podle Tokia získávají významné údaje o populaci velryb, zejména o jejich pohybu v mořích.

Na lov kytovců je sice už od roku 1986 v platnosti mezinárodní moratorium, Tokio ale využívá mezeru v pravidlech, která povolují lov pro vědecké účely. Oponenti lovu velryb ale namítají, že ulovení kytovci končí většinou na jídelníčku japonských restaurací.

Ekologické organizace se pravidelně snaží bránit japonským velrybářským lodím v lovu a několikrát došlo i ke střetům mezi posádkami. Kvůli těmto narušitelským akcím Japonsko loni ulovilo jen 551 velryb, což je polovina plánovaného množství.

Mezinárodní ekologická organizace Sea Shepherd (Mořský pastýř) již dala najevo, že se bude snažit narušit i nadcházející loveckou sezonu velryb v Antarktidě.