Obama chce Napolitanovou do čela ministerstva vnitřní bezpečnosti

Washington - Nynější demokratická guvernérka Arizony Janet Napolitanová je prý horkou kandidátkou na post ministryně vnitřní bezpečnosti v příští vládě nově zvoleného prezidenta Baracka Obamy. Uvedla to dnes televizní stanice CNN. Napolitanová byla poprvé zvolena guvernérkou Arizony v roce 2002, svou funkci pak snadno obhájila ve volbách o čtyři roky později.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti bylo v USA zřízeno v listopadu 2002 po teroristických útocích na Světové obchodní středisko (WTC) v září 2001.
Je to třetí největší úřad ve washingtonské administrativě po ministerstvu obrany a ministerstvu pro záležitosti veteránů.

Hlavním úkolem ministerstva je prevence jakéhokoli teroristického útoku na území Spojených států. Do jeho kompetence patří rovněž bezpečnost hranic a civilní obrana v případech přírodních katastrof. V čele ministerstva stojí dnes Michael Chertoff.

CNN rovněž oznámila, že Obama si do své nové vlády už vybral také podnikatelku z Chicaga Penny Pritzkerovou. Ta by se prý měla stát ministryní obchodu.

Nově zvolený americký prezident má jasno i ohledně ministra zdravotnictví. Podle agentury Reuters jím bude Tom Daschle, bývalý senátor za Demokratickou stranu. Jako hlavního poradce do Bílého domu si Obama pravděpodobně vezme Davida Ekselroda, hlavního stratéga své volební kampaně.