Na noční obloze lze pozorovat brašnu s nářadím

Washington - Brašnu s nářadím, která minulý týden uletěla americké kosmonautce Heidemarie Stefanyshynové-Piperové při opravách vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), mohou lidé vybavení patřičně výkonným dalekohledem pozorovat na noční obloze. Předmět plující po oběžné dráze zpozorovali už v neděli večer dva amatérští astronomové na východním pobřeží Severní Ameriky, nyní je brašna večer viditelná i z Evropy.

Se ztrátou nářadí se museli kosmonauti z amerického raketoplánu Endeavour vyrovnat během prvního z výstupů do otevřeného prostoru, během nějž měli spravovat natáčecí systém jednoho ze tří solárních panelů ISS. Taška měla přibližně rozměry diplomatického kufříku a šlo o jeden z největších předmětů, jaký kdy kosmonaut ve vesmíru upustil.

I když se odborníci z Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) domnívali, že brašna definitivně zmizela, amatérským astronomům se ji podařilo velmi rychle vystopovat. Už během víkendu se objevily první zprávy o tom, že letící předmět se dá pozorovat a Kevin Fetter z kanadského Ontaria jeho průlet dokonce nafilmoval.

„Z běžného života víme, že i odraz slunce v malém zrcátku je viditelný na desítky kilometrů ve volném terénu. Nevidíme tedy samotnou brašnu, ale onen odraz slunce od lesklého materiálu. Stačí k tomu malé dalekohledy o průměru 5 centimetrů,“ vysvětlil ve Studiu 6 astronom Jakub Rozehnal ze Štefánikovy rozhledny.

Taška se pohybuje kousek před samotnou vesmírnou stanicí a z Evropy se dá podle agentury DPA dalekohledem spatřit každý večer mezi 18:00 a 20:00 SEČ. Na jihozápadní obloze je jí vidět zhruba čtyři minuty.

„Není to zdaleka první případ odpadnutí nějakého kusu z vesmírné stanice. Nedávno byl ze stanice například oddělen tank na chladící kapalinu, který má velikost ledničky a do naší atmosféry by měl vstoupit v polovině příštího roku,“ zakončil Rozehnal.