Thajsko uzavřelo druhé letiště v Bangkoku; očekává se zasedání vlády

Bangkok - Thajské úřady dnes uzavřely druhé letiště v Bangkoku. Stalo se tak poté, co protivládní demonstranti vtrhli do budovy terminálu letiště Don Muang. Thajské hlavní mezinárodní letiště Suvarnabhumi stoupenci opozice blokují od úterka a do středy na něm uvízly tisíce zahraničních turistů. Thajská vláda se má dnes sejít na zasedání, během nějž mimo jiné zváží případné vyhlášení výjimečného stavu.

Nyní úřady uzavřely bangkocké letiště Don Muang, které slouží pro vnitrostátní lety, protože se obávají, že demonstranti by mohli ublížit cestujícím a poškodit letadla. Úřady zvažují, že by se pro leteckou dopravu mohla využívat vojenská letecká základna nedaleko Bangkoku. Thajská správa letišť upozornila letiště v jiných městech, aby byla připravena přijímat přesměrované lety.

Na letištích v Bangkoku uvízlo i několik českých turistů. „Měli jsme dvě cestovatelky, které se rozhodly, že prozatím na letišti zůstanou,“ informuje velvyslanec ČR v Thajsku Ivan Hotěk. Situace ale zůstává nepřehlednou, a proto není jasný ani celkový počet Čechů, kterých se nepokoje dotkly.

Česká ambasáda se snaží své občany evidovat a pomáhat jim. „V průběhu včerejší noci dostal český konzulární odbor zhruba 30 dotazů,“ říká k tomu Hotěk s tím, že českým turistům doporučuje počkat na místě, kde tráví svou dovolenou, a do Bangkoku nejezdit.

Opozice usiluje o svržení vlády už půl roku

Opoziční Lidové spojenectví pro demokracii (PAD) usiluje o svržení vlády už šest měsíců. Terčem protivládních protestů byl nejprve premiér Samak Suntcharavedž, kterého opozice vinila, že je jen loutkou, za jejíž nitky tahá sesazený premiér Tchaksin Šinavatra obviněný z korupce. Suntcharavedž musel v září úřad opustit kvůli střetu zájmů a na jeho místo nastoupil Vongsavat. Tím se ale situace v očích opozice nijak nevylepšila, protože Vongsavat je Šinavatrovým švagrem.

Za této situace v Thajsku roste tlak na thajskou armádu, aby zasáhla v politické krizi, která hrozí přerůst v široké lidové nepokoje. Zatímco stoupenci opozice blokují obě letiště v Bangkoku, pohrozili přívrženci vlády odvetnými protesty a pochody v ulicích. Dnes je ale zatím v thajském hlavním městě klid.

V noci se ozvalo několik malých explozí

Místní sdělovací prostředky oznámily, že během noci na dnešek bylo slyšet několik malých explozí v blízkosti úřadu thajského premiéra, který od srpna okupovali stoupenci PAD, ale podle dostupných informací nebyl nikdo zraněn.

Šéf thajské armády Anupong Paočinda ve středu vyzval vládu, aby rozpustila parlament a vypsala předčasné volby. To ale Vongsavat odmítl s odůvodněním, že jeho vláda byla demokraticky zvolena. Dnes má Vongsavat předsedat zasedání vlády, které se bude konat v Čchíengmaj, hlavním městě stejnojmenné severothajské provincie. Kabinet má během zasedání rozhodnout o přijetí nespecifikovaných opatření proti PAD.

Jak dnes oznámil mluvčí vlády Nattavut Saj-kua, vláda bude mimo jiné jednat také o tom, zda v hlavním městě Bangkoku nevyhlásí výjimečný stav. To by premiérovi umožnilo využít armády k obnovení pořádku v Bangkoku.

Převrat nic neřeší, řekl šéf armády

Vongsavatovo odmítnutí vyhovět požadavku armády posílilo spekulace, že by vlivná generalita mohla provést vojenský převrat stejně jako před dvěma lety, kdy armáda svrhla tehdejšího premiéra Šinavatru. Paočinda opakovaně prohlásil, že puč nic neřeší; armáda podle jeho slov nemůže vyřešit hluboký politický rozkol mezi bangkockou elitou a střední třídou, které Šinavatru nenávidí a venkovem a městskou chudinou, které Šinavatru podporují.

Nejmenované zdroje armády ale potvrdily, že vrchní velení pozemních vojsk, námořnictva a letectva jednalo dlouho do noci a diskutovalo o tom, zda provést převrat.