Euroskeptik Ganley chce do Evropského parlamentu, otevřel v Bruselu kancelář

Brusel - Irský milionář a euroskeptik Decan Ganley otevřel v Bruselu kancelář a dává dohromady 75 milionů eur (1,9 miliardy korun), které chce příští rok investovat do voleb do Evropského parlamentu. Podle irského listu The Irish Times chce Ganley, který se přičinil o odmítnutí Lisabonské smlouvy v irském referendu, oficiálně představit svou stranu Libertas na evropské scéně v prosinci. Požádal také o dotaci Evropského parlamentu na podporu své nadcházející předvolební kampaně, kterou chce přispět k zániku smlouvy.

Podle The Irish Times shání Ganley v zemích EU osobnosti, které by kandidovaly za Libertas v červnových volbách do Evropského parlamentu. „Mluvili jsme s lidmi skoro ze všech členských států,“ řekl Ganley listu a zmínil se konkrétně o České republice, pobaltských státech, Maltě a Bulharsku. S Ganleym udržuje kontakty český prezident Václav Klaus, který vyvolal v Irsku rozruch, když se s ním sešel v Dublinu během své státní návštěvy země.

Aby měl Ganley nárok na příspěvek, musí mít podporu volených zástupců aspoň ze sedmi zemí EU. Ganley tvrdí, že ji má, ale nechce uvést jména svých stoupenců, napsal The Irish Times. Ganley v posledních měsících navštívil ČR i Polsko.