Svět má podle předsedy britské vlády vzkázat autoritářskému prezidentovi Zimbabwe Robertu Mugabemu, že „to již stačilo“. K demisi ho sice přímo nevyzval, ale prohlásil, že světoví politici by měli bránit demokracii a lidská práva v Zimbabwe.
Brown v prohlášení uvedl, že v příštích dnech bude prioritou doručit do Zimbabwe pomoc pro nemocné cholerou. „Nyní jde spíše o mezinárodní krizi než o nouzový stav na úrovni jednoho státu,“ uvedl Brown. „Mezinárodní, protože nemoc překračuje hranice,“ vysvětlil.
Britský ministerský předseda řekl, že je „v úzkém kontaktu s africkými politiky, aby společně tlačili na to, aby lidé v Zimbabwe dostali takovou vládu, jakou si zaslouží,“ a dodal: „hlasovali pro lepší budoucnost, naší povinností je jejich snahy podporovat,“ prohlásil Brown.
Spory o moc v Zimbabwe zablokovaly tamější politiku
Předák zimbabwské opozice Morgan Tsvangirai v letošních prezidentských volbách Mugabeho porazil. Jeho vítězství bylo ale velmi těsné, a tak si Mugabe vynutil druhé kolo voleb. Opoziční politik se ho kvůli násilnostem ze strany vlády neúčastnil a vítězem se stal Mugabe. Oba rivalové se v září dohodli na tom, že se o moc podělí, aby mohli řešit katastrofální situaci zimbabwského hospodářství. Politická situace je však už několik měsíců zablokovaná kvůli Mugabeho neschopnosti dohodnout se s Tsvangiraiem na dělbě moci.
Brown se zařadil mezi další světové politiky a osobnosti, kteří Mugabeho odsoudili. K opuštění politické scény zimbabwského prezidenta v pátek vyzvala americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová i jihoafrický nositel Nobelovy ceny za mír Desmond Tutu.
Zimbabwe je na pokraji naprostého kolapsu. Polovina z 12,3 milionu obyvatel je závislá na potravinové pomoci. Inflace dosahuje 231 milionů procent a nezaměstnanost je až devadesátiprocentní.