Švédští policisté dopadli uprchlíka vraždícího v Ostravě

Ostrava - Ve Stockholmu zatkli švédští policisté devětatřicetiletého cizince odsouzeného českou justicí za vraždu spáchanou téměř před osmi lety. V lednu 2001 zastřelil Muharem Fejzullahu z bývalé Jugoslávie v ostravském baru Ukrajince a dalšího vážně zranil. Při svém řádění náhodně zasáhl jedenadvacetiletou dívku.

Bezprostředně po činu střelec z Česka uprchl a ostravský krajský soud mu jako uprchlému vyměřil 14 let vězení. Dopadeného vraha si převzali ostravští policisté na letišti v Praze-Ruzyni ve čtvrtek večer.

Odsouzený pobýval nejspíše na Balkáně

„Muž měl pobývat na Balkáně v zemích, se kterými nemá Česká republika dohodu o vydávání osob. Osudnou se odsouzenému stala cesta do Švédska, kde byl muž zatčen díky mezinárodnímu zatykači i existenci mezinárodní smlouvy o vydávání osob,“ uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Podle Švédů vydala česká policie na odsouzeného mezinárodní zatykač několikrát. Muž se do Švédska přistěhoval v září 2007, přičemž v té době mezinárodně stíhán nebyl. Po nové žádosti z české strany byl ovšem na svém pracovišti před několika týdny dopaden. Fejzullahu byl zadržen ve Stockholmu letos 13. listopadu, a to v době, kdy si ve Švédsku sehnal práci.

V ostravském baru Venuše vraždil cizinec nad ránem 21. ledna 2001. Konflikt vyprovokovala hádka kvůli ženě. Ukrajince totiž doprovázely dvě dívky a cizinec je podle svědků obtěžoval a chtěl s nimi tančit. To se nelíbilo jejich společníkům. Fejzullahu neunesl odmítnutí a rozhodl se sokům pomstít. Vyšel před bar, kde se vyzbrojil legálně drženou pistolí. O několik okamžiků později vtrhl zpět do podniku a začal po Ukrajincích střílet.

Z pistole bylo vypáleno přes přes deset nábojů

Muharem Fejzullahu vypálil nejméně deset ran. Sedmadvacetiletého Ukrajince zasáhl do plic a muž v nemocnici zemřel. Pak podle soudu začal pronásledovat jeho o dva roky mladšího společníka, který opakované výstřely do břicha, beder, předloktí i levé paže přežil. Při střelbě byla zraněna také jednadvacetiletá Češka. Ihned po střelbě Fejzullahu z baru utekl, odjel do svého bytu v Ostravě-Hrabůvce a poté opustil republiku. Podle policistů se prý ukrýval někde na území Makedonie či Albánie.

Muž byl obžalován z vraždy, pokusu o vraždu, výtržnictví a obecného ohrožení. V řízení proti uprchlému byl obžalovaný odsouzen ke čtrnáctiletému trestu odnětí svobody. Odpyká si jej ve věznici s ostrahou.