Španělská loterie El Gordo tradičně odstartovala Vánoce

Madrid - Ve Španělsku se na několik hodin zastavil život. Lidé se usadili u televize nebo rádia a sledovali populární loterii El Gordo - tedy Tlusťoch. Je vůbec největší na světě, v zemi totiž sázejí čtyři z pěti Španělů. Losování tam také tradičně a neformálně odstartuje vánoční svátky. Letos se rozdělovalo přes dvě a čtvrt miliardy eur - skoro 60 miliard korun. Tlusťoch je pro španělské sázející přitažlivý zejména počtem výher a celkovou výší vyplácených cen, které činí z této loterie jednu z nejštědřejších na světě. Výhry ale většinou nejsou astronomické.

Hlavní výhra v dnešním tahu připadá na losy s číslem 32365. Částka 300 tisíc eur, tedy 7,9 milionu korun, může být až na 1950 losech, informovaly tiskové agentury. Vítěznou číselnou pětici odzpívaly podle dlouholeté tradice před televizními kamerami děti z madridské školy svatého Ildefonsa.

Řada Španělů vidí v loterii recept na překonání finančních potíží. Španělská loterijní horečka nemá ve světě obdoby. Příjmy ze sázení tam tvoří půldruhého procenta HDP. Podle El Gordo přitom on-line sázeli i lidé v dalších víc než 140 zemích. Loterie má ve Španělsku letitou tradici, přišel s ní už před 245 lety král Karel III., když založil sázkovou hru Lotería Primitiva, aby naplnil tehdy prázdnou státní pokladnu.

Dnes si není možné předvánoční Španělsko představit bez vánoční hry El Gordo, která vznikla už v roce 1812. Kolem 80 procent Španělů si kupuje alespoň jeden tiket a loni každý, kdo se na loterii podílel, vydal v průměru 64 eur (1600 Kč). Celkové příjmy z loterie loni dosáhly 2,87 miliardy eur (71,75 miliardy Kč) a pro letošek se očekávají nejméně stejné výnosy.

Losování tradiční předvánoční španělské loterie El Gordo
Losování tradiční předvánoční španělské loterie El Gordo
Více fotek
  • Losování tradiční předvánoční španělské loterie El Gordo autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/592/59140.jpg
  • Vyhlašování výsledků tradiční předvánoční španělské loterie El Gordo autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/592/59141.jpg