Studenti ČVUT vymysleli ovladatelný koberec

Praha - Ovladatelný koberec, který funguje jako klávesnice k hraní her nebo vylepšení programu na počítačovou animaci, vymysleli studenti Českého vysokého učení technického v Praze. Vítězné projekty ze soutěže o nejlepší studentskou vědeckou práci pak představili novinářům. Podle Pavla Slavíka z ČVUT slouží projekty hlavně jako prototypy, po zdokonalení by se však mohly využívat i v praxi.

Studenti pátého ročníku elektrotechnické fakulty ČVUT Petr Podhorský a Jakub Zahradník pracovali od listopadu loňského roku na vývoji nášlapného koberce citlivého na tlak. Na koberci jsou vzory tlačítek, jejichž sešlapáváním může uživatel ovládat počítač před sebou. Koberec je určen například do čekáren nebo nákupních center, kde by si díky němu mohli lidé krátit čas hraním počítačových her. V současnosti už využívají koberec zaměstnanci počítačové firmy, která vědeckou soutěž pro studenty ČVUT podpořila.

Vynálezci koberce přitom již loni vyhráli tu samou soutěž, když navrhli způsob použití navigace do mobilních telefonů. Ta chodci při pohybu po Praze radí, kde je nejbližší zastávka nebo kdy a odkud mu jede další autobus.

Mezi dalšími oceněnými byl například projekt na modelování detailů obličeje a pohybu u virtuálních postav. To se může podle Slavíka dále využívat třeba při animaci postav, které budou sloužit jako polidštěné návody na ovládání počítačů nebo DVD přehrávače. Figurka, která k uživateli promlouvá z obrazovky a radí mu, se prý bude v budoucnu používat hlavně pro starší lidi, kteří se k moderní technice staví nedůvěřivě.

Kromě finanční odměny, která se pohybuje od dvou do třiceti tisíc korun, mohou nejlepší studenti získat na částečný úvazek i práci v počítačové firmě.