Bush opět obhajoval kroky proti teroru a krizi

Washington/New York - Americký prezident George Bush se v noci na dnešek pět dnů před odchodem z úřadu rozloučil v televizním projevu s Američany a popřál úspěch svému nástupci Baracku Obamovi.

Nejméně oblíbený prezident posledních desetiletí se snažil hájit své kroky v boji s terorismem, který poznamenal celé jeho osmileté působení v Bílém domě. Řekl rovněž, že pokud by neučinil některá hospodářská opatření, přinesl by loňský kolaps finančního systému ještě horší důsledky.

Ve svém posledním veřejném vystoupení ve funkci hlavy státu označil úterní inauguraci prvního černošského prezidenta USA za „moment naděje a hrdosti“. „Na schodech Kapitolu bude stát muž, jehož příběh odráží trvalou naději naší země,“ řekl Bush. Upozornil, že největší výzvou, jíž bude Obama čelit, zůstává hrozba teroristického činu, jako byly 11. září 2001 útoky zločinecké sítě Al-Káida na New York a Washington.

Uznal, že některá jeho opatření přijatá v reakci na tento teroristický čin vzbudila kontroverze. „Existuje oprávněná debata o řadě těchto rozhodnutí, ale může být jen malá debata o jejich výsledcích,“ uvedl. Za úspěch označil, že za více než sedm let se území USA nestalo terčem teroristického útoku. Nicméně varoval, že „naši nepřátelé jsou trpěliví a odhodlaní udeřit znovu“.

Tváří v tvář hrozícímu zhroucení finančního sektoru byla přijata rozhodná opatření k ochraně hospodářství, připomněl Bush masivní státní pomoc bankám a dalším peněžním ústavům. „Jsou to těžké časy pro tvrdě pracující rodiny, ale pokud bychom nejednali, daň by byla daleko vyšší,“ konstatoval v projevu před asi 200 hosty ve Východním sále Bílého domu. Vyjádřil naději, že se podaří americkou ekonomiku postiženou recesí vrátit k růstu. „Znovu ukážeme světu nezdolnost amerického systému svobodného podnikání,“ prohlásil.

Připustil, že stejně jako jeho předchůdci zažil i nezdary. „Jsou věci, které bych udělal jinak, kdybych k tomu dostal příležitost. Přesto jsem měl vždy na mysli nejlepší zájmy naší země. Poslouchal jsem své svědomí a dělal, co jsem myslel, že je správné,“ řekl odcházející prezident.

Americký prezident
Americký prezident