Upozornil, že největší výzvou, jíž bude Obama čelit, zůstává hrozba teroristického činu, jako byly 11. září 2001 útoky zločinecké sítě al-Káida na New York a Washington. Uznal, že některá jeho opatření přijatá v reakci na tento teroristický čin vzbudila kontroverze. „Existuje oprávněná debata o řadě těchto rozhodnutí, ale může být jen malá debata o jejich výsledcích,“ uvedl. Za úspěch označil, že za více než sedm let se území USA nestalo terčem teroristického útoku. Nicméně varoval, že „naši nepřátelé jsou trpěliví a odhodlaní udeřit znovu“.
Bush také hájil válku v Afghánistánu a Iráku: „Afghánistán se změnil ze státu, ve kterém Taliban poskytoval útočiště al-Káidě a kde byly na ulicích kamenovány ženy, v mladou demokracii, která bojuje s terorismem a kde dívky chodí do škol. Irák už není brutální diktaturou.“

Bush se loučí s prezidentskou funkcí
Bush se loučí s prezidentskou funkcí
16.1.2008, Z 12
Poslední televizní projev George Bushe
Studio ČT24 k Bushově bilančnímu projevu
George Bush
Úterní inauguraci prvního černošského prezidenta USA označil za „moment naděje a hrdosti“. „Na schodech Kapitolu bude stát muž, jehož příběh odráží trvalou naději naší země.“
Dosluhující šéf Bílého domu připustil, že některá jeho opatření vzbudila kritiku. Nezmínil ale, že tažení v Iráku obhajoval údajnými zbraněmi hromadného ničení, které se tam nikdy nenašly. Nemluvil ani o skandálu kolem týrání vězňů ve věznici Abú Ghrajb. Nepovedlo se mu ani dovést ke konci jednání o severokorejském jaderném programu, ani dosáhnout izraelsko-palestinské mírové dohody.
Úspěchem jeho dvou volebních období jsou podle něho zlepšení školního vzdělávání, nižší daně, dostupnější léky pro seniory a výsledky v boji proti nemoci AIDS ve světě. Obhajoval rovněž invazi do Iráku a zopakoval své přesvědčení, že šíření svobody a demokracie nabízí alternativu extremismu. Spojené státy musejí zůstat v čele těchto snah. „Ve světě jsou přítomné dobro a zlo, mezi nimiž nelze dělat žádné kompromisy,“ prohlásil.
