Francouzský nacionalista Le Pen stojí před soudem

Paříž – Kvůli popírání existence nacistických koncentračních táborů a zlehčování okupace Francie Německem mezi lety 1940 a 1944 stojí před pařížským soudem ultrapravicový politik Jean-Marie Le Pen. Jako obžalovaný se tento nacionalista nepostaví do soudní síně poprvé, francouzské tribunály již prověřovaly řadu Le Penových výroků.

Jean-Marie Le Pen je nyní souzen proto, že na začátku roku řekl, že není povinen věřit v někdejší existenci plynových komor v nacistických vyhlazovacích táborech a v holocaust. V Osvětimi podle něj nebyl vyhlazovací tábor, nýbrž chemička, a v okolních budovách nežili vězni, ale dělníci.

„Tím, že popírá plynové komory v Osvětimi, nahrává antisemitským náladám, které se periodicky projevují ve Francii. Od jeho výroků není daleko k hanobení židovských hrobů,“ přibližuje Zdeněk Velíšek.

Video Telefonát Zdeňka Velíška
video

Telefonát Zdeňka Velíška

Le Pen, jehož pozice na francouzské politické scéně je dnes již marginální, byl za různé své výroky již několikrát podmínečně odsouzen. V roce 1992 mu navíc soud udělil vysokou pokutu.