Před americkou ambasádou v Jemenu se střílelo, nikdo nebyl zraněn

Saná - Před americkým velvyslanectvím v jemenském hlavním městě Saná byla dnes večer slyšet střelba. Nikdo nebyl zraněn, policie se ale rozchází v líčení průběhu incidentu, který se stal jen pár hodin poté, co americká ambasáda v Saná obdržela varování před hrozícím útokem. Podle jednoho bezpečnostního pracovníka stříleli do vzduchu jemenští policisté na kontrolním stanovišti, aby varovnými výstřely zastavili blížící se vůz. Jiný bezpečnostní pracovník ale tvrdí, že trojice osob v autě zahájila u kontrolního stanoviště palbu.

V anonymním telefonátu a e-mailovém vzkazu, které přišly dnes ráno na americké velvyslanectví, se hovořilo i o plánovaném útoku na ruskou ambasádu. To ale žádné varování neobdrželo. Jemenské ministerstvo vnitra zareagovalo zpřísněním bezpečnostních opatření u zastupitelských úřadů obou států. Policie zřídila na ulicích vedoucích k americkému velvyslanectví nová kontrolní stanoviště. Kolem ruského zastupitelského úřadu se provádějí kontroly, ale silniční provoz nebyl přerušen.

Z Jemenu pochází rodina šéfa teroristické sítě al-Káida Usámy bin Ládina a přes snahy úřadů tam tato skupina stále působí. Loni v září zahynulo 17 lidí při útoku na americké velvyslanectví v Saná. K akci se později přihlásila al-Káida.