Krávy oslovované vlastním jménem nadojí více mléka

Londýn - Jak zjistili ve své studii vědci z britského Newcastlu, krávy nechtějí být jen anonymní součástí stáda. Preferují, když k nim lidé přistupují individuálně. Ukázalo se totiž, že ty krávy, které jsou oslovovány jménem, nadojí více mléka. Podle studie zvěřejněné agenturou AFP lze od takových krav získat až o 250 litrů více mléka ročně. A to není zanedbatelný přínos.

„Stejně jako lidé reagují lépe na individuální přístup, tak i krávy jsou šťastnější a uvolněnější, když jim věnujete víc pozornosti. Oslovovat krávu jménem nebo být s ní stále víc ve styku, jak roste, nejen zlepšuje její pohodu a její vnímání člověka, ale také zvyšuje její dojivost,“ vysvětluje v odborném časopisu Anthrozoos Catherine Douglasová, která studii vedla.

Její tým zkoumal situaci u 516 chovatelů v celé Británii. Skoro polovina z nich - 46 procent - řekla, že jejich krávy mají svá jména. Jejich svěřenkyně se jim za to odměnily v průměru 258 litry mléka ročně navíc ve srovnání s těmi, k nimž jejich majitelé přistupují neosobně.

Dvě třetiny dotázaných farmářů uvedly, že „znají všechny krávy svého stáda“, a 48 procent souhlasilo s názorem, že pozitivní lidský kontakt může dojivost krav ovlivnit.  

„Naše údaje ukazují, že britští chovatelé jako celek pohlížejí na své krávy jako na inteligentní bytosti schopné zažívat celou škálu emocí. Věnovat víc pozornosti jednotlivým zvířatům a oslovovat je jmény může také výrazně zvýšit produkci mléka - a farmáře to nestojí nic navíc,“ uvedla Douglasová.

Dojení
Dojení