Somálští piráti dnes svou sbírku unesených lodí rozšířili o německý tanker

Mogadišo - Somálští piráti dnes unesli v Adenském zálivu německý tanker a zajali 13 členů jeho posádky. Tanker Longchamp s kapacitou 3415 tun převážející zkapalněný plyn je třetím uneseným plavidlem v letošním roce, 12 námořníků je z Filipín a jeden z Indonésie. Piráti se lodi zmocnili, přestože plula v konvoji mezinárodních plavidel. Od začátku letošního roku došlo v Adenském zálivu již k 12 útokům na plavidla, piráti zadržují kolem desítky lodí s asi 210 členy posádek.

Piráti umožnili krátký telefonický rozhovor majitelů lodi s kapitánem. Ten řekl, že jsou všichni členové posádky v pořádku, v pozadí byly ale údajně slyšet výstřely. Piráti zatím neupřesnili své požadavky.

Tanker Longchamp plující pod bahamskou vlajkou byl přepaden v časných ranních hodinách. Piráti loď oddělili od konvoje mezinárodních plavidel a přestože se proti únosu snažila zakročit indická loď, zločincům se podařilo se svou kořistí uprchnout. Včas nedokázala zasáhnout ani vojenská flotila EU.Ačkoliv počet únosů v somálských vodách v posledních týdnech klesl, oblast je stále považována za jednu z nejnebezpečnějších námořních tras na světě. Loni piráti v somálských vodách napadli 111 lodí, z nichž 42 unesli. Za propuštěná plavidla inkasovali kolem 30 milionů dolarů (asi 627 milionů korun). Mezinárodním jednotkám z EU, USA, Ruska, Číny a dalších zemí se v poslední době podařilo několika útokům zabránit. Území, které se snaží střežit, je však velmi rozsáhlé a jen těžko se tak dá předejít všem únosům.