Medveděv: Budu upozorňovat na chyby Putinovy vlády

Moskva/Sofia - Ruského prezidenta Dmitrije Medveděva sice pojí s premiérem Vladimirem Putinem velmi dobré vztahy, v budoucnu ale hodlá upozorňovat na nedostatky vlády. Medveděv to uvedl v rozhovoru pro bulharskou televizi. Nedávno již kritizoval Putinův kabinet, že příliš pomalu přijímá protikrizová opatření.

Medveděv nastoupil do čela státu loni v květnu poté, co si jej za nástupce vybral Putin, kterému ústava neumožňovala zastávat třetí prezidentské období za sebou. Z Kremlu přešel Putin do čela vlády a vládnoucí strany, nadále však zjevně zůstává ústřední postavou v ruské politice. Putin a Medveděv navenek vystupují jako sehraný tandem v čele státu.

Medveděv, vystupující dosud velmi loajálně ke kabinetu svého předchůdce, však nedávno kritizoval vládu za to, že příliš pomalu uvádí do života protikrizová opatření. Při návštěvě jednoho podniku 11. ledna šéf státu připomněl, že už v říjnu nařídil vládě podniknout řadu opatření, z nichž však „dosud bylo vykonáno sotva 30 procent“. Tato ojedinělá kritika však zanikla v plynovém konfliktu s Ukrajinou, pozornost jí nevěnovaly ani hlavní televizní kanály, z nichž čerpá informace většina Rusů.

Je to normální, říká Medveděv

„Mám velmi dobré vztahy s premiérem Vladimirem Putinem. Jsme dávní kolegové, pracoval jsem pod Putinovým vedením, když byl prezidentem. Nyní pracujeme společně, já jako prezident a on jako premiér, kterého jsem navrhl, a proto jsou u nás dobré, soudružské vztahy. Ale to neznamená, že prezident má zavírat oči před existujícími problémy. Proto během setkání s vládou, s ministry, samozřejmě upozorňuji na existující nedostatky. To je absolutně normální,“ odpověděl Medveděv na dotaz ohledně své kritiky vlády v interview, jehož přepis zveřejnil na své internetové stránce.

„Je to zcela normální proces. V centru pozornosti nemají být něčí ambice či něčí chápání problémů, ale reálné zájmy občanů naší země. Z toho vycházím, z toho vychází premiér, a tak zde nejsou žádné problémy,“ dodal.

Putin zůstává nejpopulárnějším ruským politikem a ani krize se podle průzkumů dosud neprojevila na jeho oblibě u veřejnosti. Někteří ruští experti už ale předvídají, že hospodářské problémy mohou nakonec poškodit i Putina jako „teflonového politika“, ke kterému se žádné problémy dosud nepřiškvařily. Zatímco ve vnímání ruské veřejnosti je prezident tradičně nedotknutelnou postavou, předchozí premiéři často posloužili jako hromosvod nespokojenosti.

Ruský premiér a ruský prezident
Ruský premiér a ruský prezident