Le Monde: Sarkozy vzdal snahu stěhovat automobilky zpět do Francie

Paříž - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy podle listu Le Monde vzdal snahu přimět například automobilový koncern PSA Peugeot Citroën stáhnout výrobu z Kolína zpět do Francie. Francouzský deník uvedl, že Sarkozy ustoupil nátlaku českého premiéra Mirka Topolánka a přestal usilovat o přestěhování "některých montážních linek do Francie".

Sarkozy se dnes večer sejde s představiteli francouzského automobilového průmyslu, aby s nimi uzavřel jednání o státní pomoci. Vláda poskytne podle francouzského tisku koncernům Renault a PSA Peugeot Citroën asi šest miliard eur zvýhodněných půjček.

Poskytnutí půjček stát podmiňuje tím, že automobilky nebudou během pěti let propouštět zaměstnance a zavírat továrny. Sarkozy ale také chtěl zakázat zahraniční výrobu aut, které se pak dovezou k prodeji do Francie. Týká se to například Peugeotu 107 vyráběného v Kolíně.

Le Monde:

„Po protestech Mirka Topolánka, českého premiéra a předsedy Evropské rady, Sarkozy hodil ručník do ringu ohledně relokalizace (návratu) některých montážních linek do Francie.“

„Velmi dobře rozumím tomu, když stěhujeme výrobu, abychom získali nový trh v Brazílii. Vyrábět ale v cizině auta, která se prodají pak ve Francii, to už se dá přijmout mnohem hůře,“ citoval Le Monde Sarkozyho, který se tak obul do šéfa PSA Peugeot Citroën Christiana Streiffa.

Závazek týkající se zachování pracovních míst a výrobních hal byl předmětem ostrých diskuzí mezi Sarkozym a šéfy obou koncernů. Zatímco šéf Renaultu, ve kterém drží francouzský stát 15 procent akcií, Carlos Ghosn ustoupil nátlaku poměrně brzy a slíbil, co se po něm chtělo, šéf PSA Peugeot Citroën Christian Streiff „nikdy neskrýval své podráždění nad tím, že se stát vměšuje do strategie“ společnosti, podotýká také Le Monde.