Podle statistik umírá nejméně dětí na silnicích ve Švédsku

Vídeň - Nejméně dětí na silnicích v Evropě umírá ve Švédsku, nejhůře je na tom v tomto směru Litva. Vyplývá to ze statistik Evropské rady pro bezpečnost dopravy (ETSC), které dnes zveřejnila na svých internetových stránkách. Česko se v počtu mrtvých dětí na silnicích i ve snižování této bilance řadí do horší poloviny evropských států. Ve Švédsku v letech 2006 až 2007 zahynulo v dopravě průměrně osm dětí z milionu, o jedno dítě více zemřelo v Norsku, ve třetí Velké Británii 11. V Litvě přišlo o život na silnicích 57 dětí z milionu. Evropský průměr je 16.

ETSC vycházela z dopravních statistik z let 2005 až 2007. Vedle České republiky patří mezi země s nejmenším zlepšením bezpečnosti dětí na silnicích Bulharsko, Maďarsko, Itálie, Řecko a Rumunsko. Tyto státy snížily úmrtnost dětí v provozu o méně než pět procent. S počtem 22 zabitých dětí na milion se Česko dělí se Slovinskem o 19. a 20. místo mezi 30 zeměmi sledovanými ETSC. Na slovenských komunikacích zemřelo podle rady 19 dětí na milion obyvatel do 14 let, což Slováky řadí hned před Čechy. V ročním snížení dětské mortality o 6,9 procenta se ale dostali do lepšího evropského průměru, uvádí ETSC.

Za posledních deset let zemřelo při dopravních nehodách v Evropské unii na 18 500 dětí, z toho v roce 2007 kolem 1200. "Minimálně polovině z těchto úmrtí, 600, by bylo možné zabránit, pokud by úroveň bezpečnosti dětí na silnicích byla po celé Evropě stejná jako ve Švédsku," tvrdí rada na svém webu. Ve všech 30 sledovaných státech - vedle unijní "sedmadvacítky" ještě v Norsku, Švýcarsku a Izraeli - se bezpečnost dětí v provozu podle ETSC za posledních deset let výrazně zlepšila.