Tatry zažívají nejhorší sezonu za 10 let, turisty vyhnala z hor finanční krize

Štrbské Pleso - Vysoké Tatry jsou prakticky bez turistů. Provozovatelé hotelů, restaurací a lyžařských středisek hovoří o nejhorší sezoně za posledních deset let. Viní z toho nedostatek sněhu a také finanční krizi. Dovolená v Tatrách pro tradiční zahraniční návštěvníky z Polska, Maďarska, ale i Česka se kvůli propadu národních měn vůči euru značně prodražila.

Jindy přeplněné lyžařské vleky dnes jezdí bez čekání. Takovou sezonu podnikatelé v Tatrách už dávno nezažili. Domácích turistů od zimní zábavy odrazuje strašák krize. Poláky, Maďary a Čechy zase drahé euro. Podle Bohuše Hlavatého z Tatra Mountain Resort například pro Poláky hory od loňska podražily až o 30 procent. Zdražení potvrdil České televizi i maďarský turista: „Ceny šly opravdu nahoru. Za půjčení lyží i za lyžařské lístky. Naštěstí si ale zatím můžeme dovolit přijet sem alespoň jednou za rok na pár dní.“

Ubylo nejen takzvaných jednodenních turistů, kteří si chtějí jen zalyžovat, poloprázdné jsou i hotely. „Podle toho, jaká máme avíza z jednotlivých ubytovacích subjektů, jsou poklesy často dramatické - o 30 až 50 procent,“ tvrdí Peter Chudý ze Sdružení cestovního ruchu Vysoké Tatry.

Úbytek lidí nejvíce postihl malé podnikatele. Pavel Jaroš pracuje na Štrbském Plese téměř celý život. Podobně špatnou sezonu si ale nepamatuje: „Když nemáme turisty, nemůžeme přežít sezonu. V mimosezoně jsme absolutně nevyužití, pracujeme jen za minimální mzdu.“

Tatranští podnikatelé teď mohou jen věřit, že špatnou zimní sezonu nahradí dobrá letní a že lidé v době krize místo drahých exotických dovolených v zahraničí zvolí raději dovolenou doma.
Zimní sezóna v Tatrách
Zimní sezóna v Tatrách