Texaský miliardář Stanford čelí žalobě kvůli investičnímu podvodu

Houston - Na texaského miliardáře Allena Stanforda a tři jeho kolegy byla podána žaloba kvůli obřímu investičnímu podvodu. Vyšetřovatelé obsadili texaské sídlo jeho společnosti Stanford Financial Group v Houstonu. Podle nich prodal Stanford investorům cenné papíry za osm miliard dolarů a sliboval jim z nich nereálné zisky.

Trestní oznámení podala americká Komise pro cenné papíry (SEC) u federálního soudu v Dallasu. Stanford Financial oznámila, že podniká dál. Podle pásky na dveřích kanceláře v Houstonu ji ale bude řídit prozatímní správce. SEC žádá soud o zmrazení aktiv společnosti a o jmenování správce, aby nakládal s aktivy žalovaných a ochránil jejich oběti.

Vysoká návratnost investic slibovaná investičními podniky přilákala v poslední době pozornost investorů, policistů i regulátorů. Způsobil to rozsáhlý skandál kolem finančníka Bernarda Madoffa z Wall Street.

/*json*/{"map":{"lat":29.759956,"lng":-95.362534,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":29.759956,"lng":-95.362534,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/