Pouliční potyčky na Guadeloupe mají první oběť

Paříž - První oběť si vyžádalo násilí na karibském ostrově Guadeloupe. Úřady také hlásí nejméně šest lehce zraněných policistů při prvních vážnějších potyčkách mezi demonstranty a pořádkovými silami. Na tomto francouzském zámořském území už druhou noc trvaly zatím největší nepokoje od zahájení generální stávky a demonstrací před měsícem. Francouzská vláda vyzývá ke klidu, k výzvě se přidali i předáci stávkového hnutí na Guadeloupe, kteří dosud vedli v podstatě klidné protesty proti prudkému zhoršení ekonomické situace většiny místních obyvatel. Před dvěma týdny začala stávka i na sousedním francouzském ostrově Martinik, kde se protesty zatím obešly bez násilností.

Pozorovatelé upozorňují, že za výtržnostmi většinou nestojí organizátoři stávek a protestů, ale gangy mladých násilníků. Od pondělka nespokojenci na Guadeloupe stavějí barikády, které se pořádkové síly snaží odstraňovat. První obětí se stal člen místních odborů, kterého zastřelili radikální mladíci u barikády, když jim patrně šel domlouvat. V metropoli ostrova Pointe-à-Pitre byly druhou noc po sobě rozbíjeny výlohy obchodů a podpalována auta.

Kvůli nepokojům tisíce turistů ruší dovolené a další se předčasně snaží dostat ze země. Jejich odjezd ale komplikuje nedostatek personálu na letištích - v úterý dokonce jedno z nich bylo dočasně mimo provoz.

Mluvčí francouzské vlády Luc Chatel dnes připomněl oznámení prezidenta Nicolase Sarkozyho, že ve čtvrtek osobně projedná výhrady obyvatel s jejich poslanci. Prezident se obává, aby se případné násilnosti nepřenesly i do pevninské Francie, kde je musel svého času řešit ještě jako ministr vnitra. Vůdkyně opoziční Socialistické strany Martine Aubryová obvinila prezidenta, že situaci v zámořských územích podcenil, a řekla, že ostrované si připadají, že „je nikdo nemá rád“. Prohlásila, že předchozí francouzští prezidenti páté republiky počínaje Charlesem de Gaullem projevovali zámořským územím náklonnost.

/*json*/{"map":{"lat":15.7922535704,"lng":-61.171875,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":16.372850601796,"lng":-61.350402832031,"type":"1","description":""},{"lat":14.641528,"lng":-61.024174,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Tyto ostrovy, které leží zhruba 7000 kilometrů od Paříže a které jsou oblíbeným místem dovolené Francouzů, pociťují v posledních letech stále větší sociální napětí. Přes velké finanční injekce z Paříže míra nezaměstnanosti dosáhla asi 22 procent na Guadeloupe obývaném 450 tisíci obyvateli i na Martiniku, kde žije asi 400 tisíc obyvatel. Navíc oproti kontinentální Francii jsou zde příjmy nižší, ale ceny stejného zboží vyšší. Paříž ale požadované zvýšení mezd a finanční podporu odmítá s tím, že jde o problém vyjednávání odborů se zaměstnavateli.