KLDR obvinila USA z podněcování války

Soul - V rámci pokračující tvrdé rétoriky dnes Severní Korea obvinila Spojené státy a Jižní Koreu, že připravují válku na Korejském poloostrově. Dále opět napadla i jihokorejského prezidenta I Mjong-baka, kterého označila za zrádce. Nové výpady Pchjongjangu následovaly den poté, co americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová varovala, že americké vztahy s KLDR se nezlepší, pokud bude nadále napadat Jižní Koreu.

I přesto severokorejská oficiální média mlčí o prohlášeních Clintonové, která mimo jiné hovořila i o obavách z budoucnosti a o možné krizi v Pchjongjangu, kde není jasný nástupce sedmašedesátiletého vůdce Kim Čong-ila. Ten podle informací americké a japonské špionáže loni v srpnu prodělal mrtvici.

„Pokud po válce žíznícím silám bude umožněno pokračovat v horečném stupňování kroků k další korejské válce, pak se situace na Korejském poloostrově dostane do nepředvídatelné fáze a za následné dopady budou plně zodpovědné Spojené státy,“ napsal severokorejský oficiální deník Rodong Sinmun.

Clintonová vyzvala Severní Koreu k umírnění vůči jejímu jižnímu sousedovi

V pátek označila Clintonová Severní Koreu za „tyranii“ a vyzvala ji, aby přestala urážet jihokorejské vysoké představitele, pokud si přeje normální vztahy s Washingtonem. Severokorejský Výbor pro mírové sjednocení vlasti, který řídí veškeré styky s Jižní Koreou, ale uvedl, že jihokorejský prezident urazil ideologii socialistického státu a zmařil všechny šance na zlepšení vztahů mezi oběma Korejemi. „Vyrovnáme si účty se zrádcem s nejneúprosnějším a nejrozhodnějším odhodláním,“ uvedl výbor v prohlášení.

Napětí mezi oběma státy na Korejském poloostrově vzrostlo poté, co se před rokem v Jižní Koreji ujal úřadu prezidenta I Mjong-bak, který přislíbil, že vůči Pchjongjangu bude postupovat tvrdším způsobem než jeho předchůdce. Zastavil bezpodmínečné poskytování pomoci a prohlásil, že jejího obnovení se Severní Korea opět dočká teprve tehdy, až tamní komunistický režim dokáže svět přesvědčit, že to myslí vážně s ukončením programu na výrobu jaderných zbraní.

Od té doby Severní Korea přitvrzuje jak v rétorice, tak ve výhrůžkách. Při pondělních oslavách šestasedmdesátiletých narozenin Kim Čong-ila KLDR pohrozila, že provede nové testy raket dlouhého doletu, které jsou podle mínění odborníků schopné zasáhnout území Spojených států.

Severní Korea zveřejnila nové snímky Kim Čong-ila, které mají potvrdit jeho dobrý zdravotní stav.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24