Brown v Kongresu proti protekcionismu a íránskému jadernému programu

Washington - Boj proti protekcionismu, klimatickým změnám a hrozbě šíření jaderných zbraní byly hlavními tématy dnešního projevu britského ministerského předsedy Gordona Browna v americkém Kongresu. V pasáži věnované světové ekonomice Brown řekl, že Spojené státy by nyní měly využít vhodného okamžiku a vyvádět svět z recese. Ostatní země by k tomu ale podle něj také měly přispět. Britský premiér je prvním vedoucím evropským politikem, který navštívil prezidenta Baracka Obamu poté, co se 20. ledna ujal v Bílém domě své funkce.

Brown v projevu vyzval Írán, aby zastavil svůj jaderný program. Spojené státy a Británie jsou podle něj připraveny k tomu, aby se Írán připojil ke světovému společenství, jakmile přestane ohrožovat mír ve světě. Britský ministerský předseda zdůraznil, že vedoucí představitelé obou zemí budou s mezinárodním společenstvím neúnavně pracovat na tom, aby se hrozba šíření jaderných zbraní snížila.

Před americkými zákonodárci britský premiér vyzval Ameriku, aby odolala protekcionismu, bojovala proti klimatickým změnám a využila k tomu obrovského potenciálu dobré vůle v zemi po zvolení prezidenta Baracka Obamy. „Představitelé v Evropě mají vůči Americe nejpříznivější vztahy za dobu, kam jen paměť sahá. Není žádná stará Evropa, žádná nová Evropa, je jen Evropa, která je vaším přítelem,“ řekl Brown.

Dodal, že v minulosti britští premiéři přijížděli na Kapitol v dobách války, aby mluvili o válce. „Já přijel k jednání o nových rozdílných bitvách, které musíme společně vybojovat. Musíme mluvit o globální ekonomické krizi a o ohrožené planetě,“ řekl Brown.
Britský premiér Gordon Brown při přojevu v americkém Kongresu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24