Stalin je v Rusku populární i 56 let po smrti

Moskva - Sovětský komunistický diktátor Josif Vissarionovič Stalin v Rusku stále zůstává populární postavou. S jeho jménem si totiž lidé dodnes spojují pořádek a jistotu v zítřek. Vyplynulo to z průzkumu, který k dnešnímu 56. výročí Stalinovy smrti otiskl list Izvestija ve snaze dopídit se odpovědi na otázku, "proč je Stalin i dnes živější než mnozí živí", i když jeho režimu v 30. až 50. letech padly za oběť miliony lidí.

Více než polovina dotázaných, 54 procent, odpověděla na takto formulovanou otázku právě poukazem na „pořádek a jistotu“, která za diktátorových časů panovala, i když prý jinak Rusové Stalina nijak zvlášť nemilují. Třiadvacet procent objasňuje diktátorovu životaschopnost zase tím, že byl sice jednou z nejrozpornějších, ale i nejvýraznějších osobností dějin. Patnáct procent má také jasno - se Stalinem „jsou spjata největší vítězství sovětského lidu“. Podle zbývajících osmi procent „Rusko vždy prahne po silné ruce“.

V televizní soutěži o největší osobnost ruských dějin, která se konala koncem loňského roku, Stalin nakonec zaujal třetí příčku, i když zpočátku s velkým náskokem vedl. Stalinův náskok i sestup na třetí příčku přičítali diktátorovi stoupenci a odpůrci údajným manipulacím s hlasy. Vítězem televizního klání se nakonec stal jeden ze středověkých vládců a vojevůdců Alexandr Něvský, který do obecného povědomí prý vstoupil hlavně díky filmu natočenému ve Stalinově éře.
Stalin je v Rusku stále populární
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24