Ukrajinská policie se pokusila vniknout do firmy Ukrtransgaz

Kyjev - Ukrajinská tajná policie SBU se podle informací tiskového mluvčího společnosti Naftogaz Ukrajina Valentyna Zemljanského pokusila vniknout do kanceláří firmy Ukrtransgaz v Kyjevě. Na místo ale přispěchali poslanci a policie budovu opustila. Ukrtransgaz je dceřinou společností právě Naftogazu, kterou vyšetřovatelé prohledali již ve středu.

„Zástupci SBU vedou vyšetřování v rámci kriminálního případu týkajícího se machinací v plynárenském sektoru,“ uvedla v prohlášení mluvčí SBU Maryna Ostapenková.

Když nezaplatíte, zastavíme dodávky, hrozí Putin

Pokus vyšetřovatelů státní bezpečnosti skončil neúspěšně zřejmě po politickém zásahu kvůli hrozícím mezinárodním komplikacím. Vyplývá to z
reakce Kyjeva na prohlášení ruského premiéra Vladimira Putina, který pohrozil přerušením dodávek plynu, pokud ukrajinská splátka za uplynulý
měsíc nedojde do Moskvy v souladu s dohodami do 7. března. Naftogaz poté oznámil, že zbývající částku poukázal již dnes.

„Pokud důsledkem akcí ukrajinských bezpečnostních orgánů a zatčení řady činitelů bude to, že nedojde včas platba (za ruské dodávky plynu), povede to k zastavení našich energetických dodávek zákazníkům na Ukrajině i zákazníkům v Evropě,“ prohlásil Putin.

SBU již ve středu prohledala kanceláře vedení Naftogazu, kde údajně hledali originály smluv o dodávkách plynu mezi Ukrajinou a Ruskem, jež byly podepsány v lednu. O několik hodin později ale podle zástupce Naftogazu opustili budovu bez dokumentů.

Podle pozorovatelů toto vyšetřování dokazuje stupňující se mocenský boj mezi prezidentem Viktorem Juščenkem a premiérkou Julijí Tymošenkovou. Státní policie SBU podléhá Juščenkovi, zatímco vlastníci Naftogazu údajně patří k oporám Tymošenkové.

Podle Tymošenkové jde o snahy ochromit dodávky plynu

Premiérka Tymošenková po včerejším zásahu prohlásila, že cílem akce bylo ochromit plynárenský systém země. Podle ní jde o boj o 11 miliard kubických metrů plynu, které nyní patří Ukrajině. Jeho vlastnictví si nárokovala neprůhledná korporace Rosukrenergo, „ale vláda to nedovolí“, řekla Tymošenková. Juščenko ale řekl, že policisté postupovali v souladu se zákonem.

Společnost Ukrtransgaz spravuje jako dceřiná společnost firmy Naftogaz ukrajinské plynovody. Naftogaz Ukrajina je právně zodpovědný za dodávky ruského plynu přes ukrajinské území do Evropy. Byl jedním z hlavních aktérů tzv. „plynové krize“ ze začátku roku, která vyvrcholila během dvoutýdenního zastavení ruských dodávek do EU letos v lednu. Situaci vyřešila až dohoda, které dosáhla předsedkyně vlády Julie Tymošenková. Tu prezident Juščenko často kritizoval jako „porážku pro Ukrajinu“, nenaznačil ale, že by ji chtěl změnit nebo zrušit.