Do ulic v madagaskarském Antananarivu vjely tanky

Antananarivo - Rebelové v madagaskarské armádě dnes v hlavním městě Antananarivu rozmístili tanky a pohrozili, že je použijí v boji proti žoldákům. Madagaskarský prezident Marc Ravalomanana v reakci vyzval k potlačení vzbouřeneckých skupin. Mocenský boj mezi opozičním vůdcem Andrym Rajoelinou a prezidentem sužuje zemi od počátku roku. Některé armádní jednotky se vzbouřily a prezident ve čtvrtek vyzval bezpečnostní síly, aby splnily svou povinnost a chránily civilní obyvatelstvo.

„Během noci jsme rozmístili tanky, ale nejsou v ulicích, nýbrž na tajných místech,“ řekl mluvčí rebelů plukovník Noel Rakotonandrasa. Podle jeho slov jde o preventivní taktiku. Obavy z příchodu žoldnéřů do země má velká část opozice, podle níž by se mohl Ravalomanana snažit s jejich pomocí udržet si moc. Vzbouřenci ale popírají, že by jim vedení opozice velelo.

Prezident Ravalomanana vyzval obyvatele hlavního města, aby se povstalcům postavili. „Prezident vyzývá lidi v Iavoloze (předměstí Antananariva), aby se zorganizovali a zabránili všem přesunům vzbouřených jednotek k paláci, na ochranu prezidenta a paláce,“ uvádí se v prohlášení předneseném v rozhlase. Vzbouřenci však popírají, že by jejich cílem byl útok na prezidentský palác.

Jednotky, které se oddělily z tradičně neutrálních bezpečnostních sil, údajně chtějí vnést pořádek do země zmítané bojem o moc mezi Ravalomananou a Rajoelinou. Není zcela jasné, kdo vlastně řídí vládu či armádu. Při protivládních protestech, jež jsou součástí boje o moc, zemřelo v zemi od ledna už 135 lidí. Krize zasahuje i turistický průmysl, který každoročně přináší do madagaskarské pokladny 390 milionů dolarů. Plánované jednání mezi znesvářenými stranami pod patronací OSN bylo odloženo a Spojené státy vyzvaly část svých diplomatů a občanů, aby zvážili, zda by kvůli výbušné situaci neměli zemi opustit.