Salvadoru bude vládnout levicový prezident

San Salvador - Salvador bude mít levicového prezidenta. Ve volbách zvítězil bývalý televizní novinář Mauricio Funes, který kandidoval za stranu někdejších marxistických povstalců. V zemi před 18 lety skončila občanská válka. Funes se sám bojů neúčastnil. Slibuje umírněnou politiku a dobré vztahy se Spojenými státy. Úřadu se ujme 1. června.

Podle průzkumu hlavního salvadorského listu La Prensa Grafica získal bývalý televizní novinář Funes z bývalé povstalecké Fronty Farabunda Martího pro národní osvobození (FMLN) 51,5 procenta hlasů oproti 48,9 procenta hlasů pro bývalého policejního šéfa Ávilu z Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Levicová FMLN už v lednu zvítězila v parlamentních volbách. Funes už tehdy přislíbil, že v případě svého vítězství v prezidentských volbách bude přesvědčeným stoupencem Washingtonu, a popřel, že by se chtěl připojit k latinskoamerickým levicovým režimům.

/*json*/{"map":{"lat":15.0721235458,"lng":-87.451171875,"zoom":5,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/