V Itálii vznikla nová strana Lid svobody v čele s Berlusconim

Řím - Nová pravicová strana s názvem Lid svobody (PDL) vznikla dnes v Itálii. Její vytvoření před asi 6000 jásajícími delegáty ohlásil premiér a mediální magnát Silvio Berlusconi, který byl zvolen jejím předsedou. Nová politická formace v Itálii vznikla sloučením pravicového Národního spojenectví (AN), které se minulý víkend rozpustilo, a Berlusconiho stranou Vzhůru, Itálie, jež existuje od roku 1994. „Lid svobody bude stranou všech Italů, především těch Italů, kteří se neidentifikují s levicí,“ prohlásil předseda strany Berlusconi.

„Toto uskupení je stranou lidu, pro jehož dobro pracujeme,“ uvedl dále Berlusconi. „Svoboda je naším světským náboženstvím, polární hvězdou, jež nás vede při každém rozhodnutí,“ prohlásil na závěr pompézního třídenního zakládajícího sjezdu na římském výstavišti, který vyšel na tři miliony eur, tedy asi 82,2 milionu korun. K cílům nové strany podle jejích tvůrců patří reforma ústavy za účelem modernizace státních institucí, budování blahobytné a efektivní Itálie, která by mohla hrát hlavní roli v Evropě i ve světě.

„Itálie je motýl, který se musí rozletět,“ říká Berlusconi

„Chceme pracovat pro nový italský zázrak. Itálie je motýl, který se musí rozletět. Vyvedeme Itálii z krize,“ ujišťoval Berlusconi. Vyzdvihl přitom protikrizová opatření, která za deset měsíců, co je v úřadě, přijala jeho vláda pravého středu.

Nová pravicová strana má podle průzkumů veřejného mínění podporu 42 procent Italů, tvrdil Berlusconi. Zároveň ale vyjádřil pevné přesvědčení, že Lid svobody to v červnových volbách do Evropského parlamentu dotáhne na 51 procent voličských hlasů.

Stranu připravoval Berlusconi dva roky

Berlusconi oznámil zrod PDL už před dvěma lety. Loni v dubnu vyhrála středopravá koalice pod názvem Lid svobody volby. Oficiálně ale strana vznikla až teď sloučením Berlusconiho Vzhůru Itálie a pravicového sdružení Národní spojenectví. Postfašistickou stranu její lídr Gianfranco Fini minulý víkend rozpustil. „PDL by nevznikla nebýt osvícené posedlosti, kterou se občas řídí premiér Berlusconi. Berlusconi věřil v PDL, i když se zdálo, že se ji podaří vytvořit jen velmi těžko,“ uvedl Fini.

Fini odmítá názory levice, že Berlusconiho formace jeho stranu jen pohltí. Vládní politiku nehodlá slepě následovat. Nesouhlasí například s vládním zákonem o zákazu odpojení pacientů v kómatu od lékařských přístrojů.