Podle mluvčí české diplomacie dnes předal Schwarzenberg v Minsku pozvánku na květnový summit v Praze. Pozvánka je prý určena státu a je na Bělorusku, kdo ho bude zastupovat. „To je na rozhodnutí běloruské strany, my očekáváme v brzké době zprávu z Minsku,“ podotkl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro ČT24.
Ten dnes v Minsku naznačil, že účast na summitu bude mít jisté podmínky. „Východní partnerství není žádný altruistický projekt. Je pro nás vzájemně důležité, abychom vytvořili prostředí bezpečné pro investice a byli prosperujícími sousedy,“ řekl ministr.
Unie a Bělorusko by mohly prý spolupracovat především v odpadové politice, dodávkách energetických surovin nebo v boji proti hospodářské krizi.
Summit pro východní partnerství
KDY? 7. 5. 2009
KDE? Praha
KDO? EU, Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Gruzie, Moldavsko a Ukrajina
Schwarzenberg otevřel v Minsku i otázku lidských práv, setkal se se zástupci opozice. Ti připustili, že situace v Bělorusku se postupně zlepšuje, změny nicméně podle nich nejsou systémové. Podle opozice by mohl projekt východního partnerství napomoci právě v této oblasti.
Lukašenkův režim je kritizován pro porušování lidských práv a potlačování opozice. Lukašenko kvůli této kritice už dříve naznačil, že i v případě pozvánky se summitu nezúčastní.
Kdyby ale Lukašenko do Prahy přece jen dorazil, zřejmě se nedočká vřelého přijetí u českého prezidenta Václava Klause. Mluvčí Hradu Radim Ochvat dnes oznámil, že Klaus Lukašenkovi v Praze zřejmě nepodá ruku a ani ho nepřijme na Pražském hradě.
„Prezident republiky Václav Klaus je poněkud překvapen pozváním vrcholné běloruské reprezentace na summit EU - východní partnerství, který se koná v Praze ve čtvrtek dne 7. května 2009. Prezidenta překvapuje dvojí morálka, která je používána, a sděluje, že panu Lukašenkovi ruku nepodá a na Pražském hradě jej přijímat nebude.“
Tiskové sdělení, zdroj: klaus.cz
Lukašenko na konci dubna navštíví Itálii a Vatikán
Až do loňska Evropská unie bránila běloruským představitelům ve vstupu na území společenství. Lukašenko ale přistoupil po roce 2007 k některým vstřícným krokům. Minsk například propustil některé politické odpůrce, umožnil vydávání nezávislých novin a pokročil i ve volebních procedurách, které přiblížil mezinárodním standardům.
EU poté dočasně cestovní zákaz pro běloruské představitele zrušila. Letos v březnu unie zrušení prodloužila o dalších devět měsíců. „Nastoupili správnou cestu a doufám, že v tom budeme pokračovat,“ řekl dnes pro ČT Schwarzenberg.
O zlepšujících se vztazích Běloruska se Západem svědčí i to, že Lukašenko by měl 26. dubna vyrazit na návštěvu do Itálie a Vatikánu. Oznámil to dnes italský ministr zahraničí Frank Frattini. Na Západ přitom naposledy Lukašenko vycestoval v roce 1995, tehdy navštívil Francii.