V pondělí má se svým projevem vystoupit zřejmě nejkontroverznější řečník, íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. V minulosti nechvalně proslul svými výpady proti Izraeli, několikrát například prohlásil, že by tento stát měl být vymazán z mapy. Izrael dnes proto vyzval účastníky konference, aby během ní Ahmadínežáda bojkotovali, protože podporuje terorismus a neuznává právo židovského státu na existenci.
Konference navazuje na její předchůdkyni, která se konala v roce 2001 v Durbanu, proto bývá označována jako Durban II. Před osmi lety se asi 170 zemí světa dohodlo na akčním programu k potírání diskriminace. Jednání tehdy poznamenala diplomatická roztržka. Kvůli protiizraelským postojům některých arabských zemí, jež chtěly sionismus definovat jako rasismus, delegace USA a Izraele fórum opustily již na začátku.
I vyjednávání o nynějším návrhu závěrečné deklarace bylo vyostřené. Západní státy formulace týkající se blízkovýchodního konfliktu považovaly za jednostranné odsouzení Izraele. Předmětem sporu se také stal požadavek muslimských zemí, aby se v prohlášení objevila pasáž odsuzující „hanobení víry“. Šlo o reakci na karikatury proroka Mohameda, které v roce 2006 otiskly noviny v Dánsku. Podle západních zemí by však taková formulace mohla znamenat omezení svobody názoru. Přípravný výbor v pátek dospěl ke kompromisnímu řešení, které tyto sporné body již neobsahuje. Právě kvůli tomu, že podoba závěrečného dokumentu zůstávala dlouho nejasná, se nad účastí řady zemí stále vznáší otazník.