Demonstrace na Madagaskaru mají další dvě oběti

Antananarivo - Dva mrtvé a šest zraněných si vyžádaly na Madagaskaru dnešní protesty proti novému prezidentovi Andrymu Rajoelinovi. Podle nemocničního zdroje je jednou z obětí žena, kterou zasáhl do hlavy zbloudilý projektil, když se policie snažila naopak rozehnat Rajoelinovy stoupence. Během čtvrtečních střetů bylo v madagaskarské metropoli Antananarivu při potyčkách mezi pořádkovými silami a účastníky demonstrace zraněno 36 lidí.

Dnešní protest se uskutečnil i přesto, že už ve středu vláda zakázala pořádat manifestace, protože při pondělních střetech policie s demonstranty přišli o život dva lidé. Stoupenci bývalého prezidenta Marca Ravalomanany zesílili protesty poté, co vláda zastavila vysílání rozhlasu a televize, které sesazeného prezidenta podporovaly. V Antananarivu se demonstranti scházejí dál, a to jak na podporu nového prezidenta, tak na podporu jeho sesazeného předchůdce.

Rajoelina se stal hlavou tohoto ostrovního státu u jihovýchodních břehů Afriky v březnu po měsících stávek a protestů proti Ravalomananovi. Ravalomanana nakonec předal moc armádě a ta do čela země postavila bývalého starostu hlavního města Antananariva Rajoelinu. Týdny nepokojů a boje o moc stály život nejméně 135 lidí, poškodily ekonomiku a znepokojily zahraniční investory.