Při útoku na sídlo provinční vlády v Afghánistánu zahynulo pět policistů

Kandahár (Afghánistán) - Tři sebevražední atentátníci dnes zaútočili na sídlo guvernéra afghánské provincie Kandahár. Zabili pět policistů a zranili tři lidi, jak podle agentury Reuters uvedl předseda provinční vlády Ahmad Valí Karzáí. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Kanadští vojáci z mezinárodních sil pod velením NATO podle informací Reuters zablokovali silnici vedoucí k vládnímu komplexu v Kandaháru, správnímu středisku stejnojmenné provincie.

„Tři teroristé se pokusili proniknout do komplexu, v němž je kancelář guvernéra Kandaháru. Policie jim v tom ale zabránila,“ citovala agentura AFP Valího Karzáího, který je mladším bratrem afghánského prezidenta Hamída Karzáího.

Útočníkům se podle jeho líčení podařilo projít přes první bezpečnostní kontrolu ve vládním komplexu. Jeden z nich se pak odpálil u druhého kontrolního stanoviště, zatímco dva zbývající pronikli hlouběji do areálu. Pod střelbou policistů pak explodovaly i trhaviny, které měli u sebe.

Kanadští vojáci z mezinárodní sil pod velením NATO zablokovali silnici vedoucí k vládnímu komplexu v Kandaháru, správnímu středisku stejnojmenné provincie. Policisté podle agentury AP nadále prohledávají komplex a pátrají po případném čtvrtém atentátníkovi.

Většina útoků v provincii Kandahár je přisuzována bojovníkům hnutí Taliban, které právě v této provincii v roce 1994 vzniklo. Mluvčí Talibanu Karí Júsuf Ahmádí se k dnešnímu útoku proti sídlu guvernéra podle agentury AP zatím odmítl vyjádřit.

V Afghánistánu je kolem 70 000 zahraničních vojáků, z toho zhruba 38 000 Američanů i několik set Čechů. Za jednu ze svých hlavních zahraničně-bezpečnostních priorit označil Afghánistán nový americký prezident Barack Obama. Ten koncem března zveřejnil svou novou strategii pro Afghánistán, jejímž hlavními cíli je zničit teroristickou síť al-Káida a zabránit tomu, aby tato organizace nebo radikální hnutí Taliban ovládly Afghánistán.

V rámci nové strategie Spojené státy v nadcházejících měsících posílí svůj kontingent o 21 000 vojáků a do podzimu rozmístí v Afghánistánu 4000 vojenských instruktorů, aby se afghánské ozbrojené síly dostaly na úroveň, kdy budou schopny vést vojenské operace.

Zahraniční síly mají jako jeden z hlavních úkolů v nejbližší budoucnosti zajistit bezpečnost kolem prezidentských voleb v Afghánistánu stanovených na srpen. O znovuzvolení se v nich bude ucházet současný prezident Hamíd Karzáí, pro něhož budou podle analytiků testem síly a popularity v době, kdy v zemi sílí násilnosti.

Registraci kandidátů pro prezidentské volby a volby do provinčních sněmů, která potrvá dva týdny, zahájila ústřední volební komise právě dnes.