Astronauti dnes potřetí opravují „Hubblea“

Houston (USA) - Astronauti z amerického raketoplánu Atlantis dnes potřetí vystoupili do volného kosmického prostoru, aby na Hubbleův vesmírný teleskop nainstalovali nový spektrograf a pokusili se opravit porouchanou kameru ACS. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) navíc doufá, že se jim vyhnou obtíže, které provázely předchozí dvě „vesmírné vycházky“ k 19 let starému přístroji.

Více než šestihodinový výstup podniknou znovu astronauti John Grunsfeld a Andrew Neustel. Ti již ve čtvrtek bojovali se zaseknutým šroubem staré širokoúhlé kamery, nakonec ji ale úspěšně nahradili novou kamerou, schopnou zachytit samotné počátky vesmíru.

Komplikace nastali i druhé směně pracujících kosmonautů, když jim vzdoroval jeden pár gyroskopů. Americké duo vyměňovalo všechny tři páry zařízení zajišťujícího orientaci teleskopu v prostoru, jednu dvojici nových gyroskopů se jim ale nedařilo správně umístit, a proto nakonec na její místo dali renovovaný starší typ, který byl na „Hubbleovi“ do roku 1999.

Podle NASA to žádný vliv na funkčnost dalekohledu mít nebude. Ke správnému zaměření přístroje stačí tři gyroskopy a zbývající jsou záložní. Kvůli vzdorující technice se ale obě dosavadní pracovní směny protáhly o desítky minut; ta páteční byla podle NASA osmá nejdelší vůbec. Celkem mají astronauti v plánu pět výstupů.

Nynější opravy a vylepšení mají Hubbleovu teleskopu prodloužit životnost nejméně do roku 2014. Původní předpoklady počítaly s tím, že zařízení, které je na oběžné dráze kolem Země od roku 1990, bude fungovat deset až patnáct let.