V Barmě se zřítil chrám starý 2300 let, v jeho troskách je diamant

Rangún - U barmského Rangúnu se dnes zřítil buddhistický chrám starý 2300 let, který se pokoušeli vojáci a vesničané opravit. O život přitom přišlo šest lidí a 30 bylo zraněno. Několik lidí je ještě stále pod troskami stavby, kusy bambusu a lešením. S odvoláním na svědky o tom napsala agentura AP, ale barmské státní sdělovací prostředky o neštěstí neinformovaly.

Stupa, která sloužila jako schránka k uchování relikvií, se nachází ve městečku Dala na okraji Rangúnu. Dva dny před jejím zřícením v Barmě silně pršelo, ale o tom, že je stavba poškozená a potřebuje opravu, už úřady věděly od roku 2006.

Mezi dělníky, kteří se na nynější rekonstrukci podíleli, byli hlavně členové námořnictva a lidé z okolních vesnic. Sedmého května se v tomto chrámu zúčastnila manželka velitele barmské junty Than Šweie slavnosti, při níž byl na vrchol stavby umístěn diamant ve tvaru poupěte. Ten se dnes spolu se střechou zřítil a člen výboru, který má na starosti dobročinné sbírky pro chrám, řekl, že teď úředníci diamant i další relikvie v troskách hledají.