Pákistán: 18 mrtvých po útoku na hotel ve městě Péšávar

Péšávar - Osmnáct mrtvých a desítky zraněných je dosavadní bilance výbuchu před luxusním hotelem Pearl Continental v pákistánském Péšávaru. Mezi zraněnými jsou i zahraniční hosté. K bráně hotelu přijeli tři muži v dodávce a střelbou si vynutili vstup. Pak vozidlo vyhodili do vzduchu. K odpovědnosti se nikdo nepřihlásil. Pákistánem zmítá vlna podobných násilností od doby, co armáda vede na severozápadě země ofenzivu proti Talibanu.

K luxusnímu hotelu Pearl Continental ve městě ležícím na severozápadě země přijela v dodávkovém voze skupina ozbrojenců, kteří začali střílet po ostraze. Pak vjeli do dvorany hotelu a vzápětí odpálili mohutnou nálož ukrytou ve vozidle. Exploze vytvořila v zemi velký kráter, protože podle policejních zdrojů bylo použito několik set kilogramů výbušniny.

V hotelu se konala schůze pákistánských činitelů se zahraničními dárci

Video Extremisté zaútočili na luxusní hotel Pearl Continental
video

Extremisté zaútočili na luxusní hotel Pearl Continental

Extremisté zaútočili na luxusní hotel Pearl Continental

S6 10.06.09 6:30

Jan Petránek k situaci v Pákistánu

Z hotelu bylo vyvedeno několik zahraničních hostů se zraněními. Někteří sdělili, že pracují pro uprchlický úřad OSN. V hotelu ale bydleli také pracovníci Světového programu pro výživu, kterým se podle jejich mluvčího pro Pákistán nic nestalo.

Jedna ze dvou zahraničních obětí pracovala pro OSN - podle agentury AP šlo o Srba pracujícího pro Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Mezi zraněnými jsou Brit, Somálec a Němec. V hotelu se v době útoku konala schůzka pákistánských činitelů se zahraničními dárci o prostředcích na pomoc uprchlíkům před boji mezi armádou a povstalci v údolí Svát.

Nepomohlo ani to, že byl hotel dobře střežený 

Pětihvězdičkový hotel v centru města byl explozí částečně zničen a vypukl v něm požár. Budova je přitom velmi přísně střežena stejně jako další zařízení tohoto typu po celé zemi. Parkovat v jeho blízkosti je přísně zakázáno a než se vozidlo dostane k hlavnímu vchodu, musí projít bezpečnostní kontrolou a přes kovové a betonové zátarasy.

K zodpovědnosti za atentát se zatím nikdo nepřihlásil, ovšem dnešní útok je dalším v řadě podobných akcí, které v pákistánských městech podnikají ozbrojenci jako mstu za armádní ofenzivu proti povstaleckému hnutí Taliban v údolí Svát. Péšávar leží poměrně blízko území, na nichž armáda svádí boje nejen s ozbrojenci Talibanu, ale také se členy teroristické sítě al-Káida.

/*json*/{"map":{"lat":34.004299,"lng":71.54483,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":34.004299,"lng":71.54483,"type":"35","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/