Start raketoplánu Endeavour byl už podruhé odložen

Mys Canaveral (USA) - Start raketoplánu Endeavour byl dnes znovu odložen, protože při plnění jeho nádrží palivem před startem byl opět zaznamenán únik vodíku. Jde o druhý odklad startu. Raketoplán měl původně vyletět v sobotu, ale start byl posunut na dnešek právě kvůli úniku vodíku při plnění nádrží. Dnes měl Endeavour odstartovat v 11:40 SELČ. Oznámil to mluvčí amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Start byl nyní stanoven na 11. července 13:39 SELČ, napsala agentura DPA.

Únik paliva byl zaznamenán na stejném místě jako v sobotu. Plnění nádrží pak bylo zastaveno, aby se posoudil rozsah úniku. Asi hodinu poté byl oznámen nový odklad. Bylo to tři a půl hodiny před předpokládaným vzletem. Sedm členů posádky Evdeavouru bylo v té době ještě ve svých pokojích.

Vnější nádrž raketoplánu pojme dva miliony litrů zkapalněného kyslíku a vodíku. Technici NASA ji začali plnit v úterý večer s tříhodinovým zpožděním kvůli bouřce. Stále se ale předpokládal start podle plánu. V případě rychlého odstranění závady mohl raketoplán ještě odletět v nejbližších dnech - nynější „okno“ pro jeho vypuštění končí 21. června. NASA ale tuto možnost zavrhl, protože by znamenala zkrácení celé mise, napsala agentura AFP.

Video Telefonát odborníka na kosmonautiku Antonína Vítka
video

Telefonát odborníka na kosmonautiku Antonína Vítka

Endeavour se sedmičlennou posádkou má za úkol vynést na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) poslední část japonské laboratoře Kibo. Cesta má trvat šestnáct dní.

Podobné technické problémy jako teď měl NASA i v březnu při startu raketoplánu Discovery. Tehdy si výměna závadné části vyžádala čtyřdenní odklad startu.