Krveprolití v Somálsku pokračuje, rebelové likvidují představitele policie

Mogadišo - Somálský ministr bezpečnosti Omar Hashi Aden byl spolu s nejméně devíti dalšími lidmi zabit při dnešním sebevražedném atentátu spáchaném v somálském městě Beledweyne. Atentát spáchal sebevražedný útočník s automobilem plným výbušnin. Auto vyhodil do povětří před hotelem Medina, často navštěvovaným somálskými vládními činiteli. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Ve středu povstalci zabili šéfa policie v hlavním městě Mogadišo. Během ozbrojených střetů navíc zahynulo nejméně sedm dalších lidí.

Aden se do Beledweyne přesunul počátkem tohoto měsíce se silně vyzbrojenými oddíly, aby se pokusil získat zpět více území od islamistických povstalců působících mimo metropoli Mogadišo.

Mogadišo je v těchto dnech místem krvavých bojů mezi vládními silami a islamistickými rebely. Od středy při střetech zahynulo 34 lidí, přičemž 17 z nich bylo zabito v noci na dnešek při minometných přestřelkách. Třináct mrtvých si vyžádala minometná střela v mešitě na severu Mogadiša, která dopadla v okamžiku, kdy věřící svatostánek opouštěli po středečních večerních modlitbách.

Podle zdravotnických zdrojů byla další více než stovka lidí převezena se zraněními do nemocnic, mezi nimi i děti, ženy a starci. Pět dětí je i mezi mrtvými.

Konflikt v Somálsku:

0Islamističtí rebelové se v Somálsku snaží svrhnout slabou, Západem podporovanou vládu a ustanovit rigorózní islámský stát. Při násilí přišlo od května o život nejméně 250 lidí. Podle OSN konflikt vyhnal 122 000 Somálců ze svých domovů.

Somálsko nemá efektivní centrální vládu od roku 1991, kdy kmenoví válečníci svrhli tehdejšího dlouho vládnoucího diktátora Siada Barreho. Anarchie v zemi umožnila mimo jiné nebývalý rozvoj pirátství u somálských břehů, které na jedné z nejrušnějších námořních tepen ohrožuje lodi z celého světa.

Následky bojů
Následky bojů