Dnešní setkání Fica a čínského prezidenta se obešlo bez incidentů

Bratislava - Druhý den návštěvy čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa na Slovensku byl mnohem klidnější a obešel se bez násilností. Před úřadem slovenské vlády v Bratislavě, kde se premiér Robert Fico setkal s čínským prezidentem, se dnes sešlo zhruba 50 demonstrantů za dodržování lidských práv v Číně a přibližně stejný počet příznivců režimu v Pekingu. Policie oba tábory oddělila a nedovolila jim se k sobě přiblížit.

„Shromáždění proběhlo v poklidné atmosféře a k žádným střetům mezi aktivisty a čínským uvítacím výborem nedošlo… Policie přitom celé náměstí před úřadem vlády zajistila a demonstranti se nedostali blíž než 300 metrů od úřadu vlády,“ uvedla zpravodajka ČT Olga Baková.

Transparenty s nápisem Stop komunismu a brutalitě před úřadem prezentovali aktivisté z organizace Člověk v tísni, Amnesty International, příznivci v Číně pronásledovaného hnutí Fa-lun-kung a zástupci Konzervativního institutu. Protest provázeli pískotem a výkřiky „Hanba“ nebo „Lidská práva v Číně“. Demonstranty pozorovala zhruba padesátka Číňanů, kteří stáli opodál, a poté se stáhli do ústraní. Po více než hodině se obě skupiny rozešly.

Video Telefonát Olgy Bakové
video

Telefonát Olgy Bakové

Telefonát Olgy Bakové

1906

Reportáž Olgy Bakové

Násilnosti se objevily ve čtvrtek

Násilné střety mezi čínskou ochrankou, příznivci pekingského režimu a slovenskými aktivisty ale provázely první den návštěvy čínského prezidenta. Několik účastníků bylo zraněno a policie zadržela devět lidí.

Podle slov přítomných se slovenská policie během včerejších nepokojů zjevně stavěla na stranu čínských útočníků. Dobře si rozuměla s cizinci v oblecích, kteří jí měli asistovat. Zraněný a v poutech skončil i evangelický teolog a publicista Michal Havran: „Představte si, co se děje, když se Čína přesouvá do zahraničí. Dochází ke zraněním a zatýkání. Co se pak musí dít doma v Číně?“

Opozice: Policie by se měla omluvit

Podle opozice a nevládních organizací by se měla policie omluvit, případně vyvodit důsledky. Objasnit chování nejen svých mužů, ale i Číňanů by podle nich měl ministr vnitra Robert Kaliňák.

„Kdo byli ti čínští muži v tmavých oblecích, kteří zasahovali proti našim občanům? Bili je jako někde v Tibetu. Včera to tady vypadalo, jako kdybychom se na pár hodin stali čínskou provincií,“ uvedl opoziční politik a bývalý ministr vnitra Vladimír Palko. Ten ještě dodal, že šlo nejspíše o čínské bezpečnostní složky. To však slovenský ministr vnitra dementoval: „Žádná čínská bezpečnostní služba, ochranka či policie tady nebyla.“

Chu Ťin-tchao se setkal ve čtvrtek s prezidentem Ivanem Gašparovičem. Předmětem dvoudenních rozhovorů byly hlavně ekonomické otázky. Závěry z těchto jednání však zatím nejsou známy. Kromě rokování s Ficem měl dnes prezident nejlidnatějšího státu na programu i setkání s předsedou slovenského parlamentu Pavlem Paškem.