USA přiznaly chyby při náletech v Afghánistánu

Washington - V páteční zprávě velení americké armády Spojené státy připouštějí, že během několika květnových útoků v Afghánistánu, při nichž přišla o život řada civilistů, se jejich vojáci neřídili instrukcemi. Informaci přinesla britská BBC. Nálety, které si vyžádaly nejméně 26 obětí z řad civilního obyvatelstva, přinesly do vztahů mezi zahraničními jednotkami a Afghánci mimořádně vysoké napětí. Útok v provincii Faráh byl namířen na komplex objektů, v němž se údajně shromažďovali povstalečtí bojovníci před útokem na americké a afghánské jednotky.

Talibanci použili podle Američanů civilisty jako lidské štíty na ochranu před vzdušnými zásahy. Armáda USA uvedla, že letecké útoky byly „odpovídajícím prostředkem pro likvidaci nepřátelské hrozby„, ve zprávě ale dodala: “Nicméně to, že se nepodařilo rozpoznat přítomnost civilistů a zabránit průvodním škodám nebo je minimalizovat, mělo za následek ztráty mezi civilisty."

Jejich přesný počet se liší. Útok si podle afghánské vlády vyžádal mezi civilisty až 140 mrtvých. Afghánská nezávislá komise pro lidská práva uvedla, že civilních obětí bylo 86. USA připouštějí, že počet zabitých civilistů může být ve skutečnosti vyšší než jimi udávaných 26. Dodávají, že přesné číslo se možná nikdy nepodaří zjistit, protože řada těl obětí byla spálena před zahájením vyšetřování.

Vojáci zřejmě nedodrželi instrukce

Zpráva připouští, že některé útoky nebyly zcela v souladu s instrukcemi. „Nedodržení všech těchto instrukcí mělo zřejmě za následek civilní oběti,“ uvádí se v dokumentu. Armáda přislíbila, že změní své bojové taktiky, aby počet civilních obětí snížila.

Velitel jednotek Spojených států a NATO v Afghánistánu Stanley McChrystal v současnosti přezkoumává pravidla ohledně vzdušných úderů. Minulý měsíc řekl, že by se k nim mělo přistupovat jen tehdy, jsou-li v ohrožení příslušníci jednotek Spojených států nebo NATO.

Voják v Afghánistánu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24