Extremistická síť al-Káida by použila jaderné zbraně proti USA

Dubaj - Kdyby se extremistická síť al-Káida zmocnila pákistánských jaderných zbraní, neváhala by je použít proti Spojeným státům. V rozhovoru, který v neděli odvysílala arabská televize Al-Džazíra, to prohlásil vůdce tohoto teroristického uskupení v Afghánistánu Mustafá abú Jazíd.

„Dá-li Bůh, (pákistánské) jaderné zbraně nepadnou do rukou Američanům, ale získá je mudžahedín a použije je proti Američanům,“ řekl Jazíd a dodal, že očekává, že pákistánská armáda ozbrojencům al-Káidy a Talibanu podlehne.

Boje v Pákistánu proti ozrbojencům al-Káidy trvají přes tři měsíce 

Pákistánská armáda zahájila ofenzivu proti ozbrojencům al-Káidy a hnutí Taliban na severozápadě země v dubnu letošního roku. Členové těchto militantních hnutí totiž rozšířili své operace a dostali se do oblastí ležících 100 kilometrů od hlavního města Islámábádu, čímž vyvolali obavy, že by se mohli zmocnit pákistánského jaderného arsenálu.

„Strategie organizace (al-Káida) v nadcházejícím období bude stejná jako dříve: zasáhnout hlavu hada, hlavu tyranie - Spojených států,“ uvedl Jazíd. „Toho může být dosaženo jen dlouhodobým bojem, otevřením nových válečných front a rozšířením vojenských operací, které nepřítele finančně vyčerpají.“  

Al-Káida by přistoupila až na desetileté příměří

Šéf al-Káidy v Afghánistánu, kde USA se svými spojenci bojují proti militantním extremistům od roku 2001, podotkl, že by tato teroristická síť byla ochotna přistoupit na zhruba desetileté příměří se Spojenými státy, kdyby Washington stáhl všechny své vojáky z muslimských zemí a přestal by podporovat Izrael a prozápadní vlády muslimských států.

Na dotaz Al-Džazíry o místech pobytu hledaných vůdců al-Káidy Jazíd odpověděl: Usáma bin Ládin a Ajmán Zavahrí jsou v bezpečí a mimo dosah nepřátel. Neřekneme, kde jsou, respektive nevíme, kde jsou, ale jsme s nimi ve stálém kontaktu."

Ilustrační foto
Ilustrační foto