USA jsou připraveny na možnost útoku KLDR na Havaj

Washington - Armáda Spojených států je připravena na možnost, že by se Severní Korea pokusila vystřelit raketu na Havaj. "Tato vláda a naše armáda jsou plně připraveny na jakékoliv výjimečné situace," řekl Obama v rozhovoru s televizní stanicí CBS o možnosti útoku KLDR. Zároveň dodal, že pro Severní Koreu existuje cesta, jak se zapojit do mezinárodní komunity, avšak USA nehodlají odměňovat provokace.

Severokorejský útok by mohl přijít 4. července v Den nezávislosti USA 

Podle amerického ministra obrany Roberta Gatese existují obavy, že by Severní Korea mohla vypálit raketu ve směru Havaje. Japonský list Jomiuri šimbun minulý týden napsal, že by severokorejský režim mohl vypálit svoji nejmodernější raketu kolem 4. července, kdy Spojené státy slaví Den nezávislosti. Podle deníku jde pravděpodobně o raketu Tepodong-2 s dráhou doletu až 6500 kilometrů.

Americký prezident v rozhovoru s CBS odmítl spekulovat o možné vojenské odvetě Spojených států v případě, že by Havajské ostrovy byly Pchjongjangem napadeny. „Nechci spekulovat o hypotézách,“ uvedl. 

Mezinárodní společenství se shoduje v přístupu vůči KLDR  

Rada bezpečnosti OSN nedávno zpřísnila sankce proti Severní Koreji za to, že koncem května provedla svůj druhý jaderný test. Pchjongjang na to zareagoval výhružkami o vojenské odvetě. Podle Obamy se mezinárodní společenství shoduje v přístupu vůči KLDR. „Pro Severní Koreu existuje cesta vedoucí ke znovuzapojení se do mezinárodní komunity. Doufáme, že se touto cestou vydají. Nebudeme ale odměňovat útočnost a provokace,“ řekl.

Hlavní severokorejský list Rodong Sinmun dnes napsal, že je „nesmysl“, že komunistický stát ohrožuje Spojené státy. Deník zároveň varoval, že pokud bude Pchjongjang napaden, je připraven útok vrátit. „Když se naše země stala pyšnou jadernou mocností, měly by si Spojené státy pečlivě dávat pozor, s kým jednají,“ uvedl Rodong Sinmun a dodal, že v případě, že by USA na Korejském poloostrově zahájily válku, nemohou zůstat bez ztrát.

Severokorejské rakety
Severokorejské rakety