Demonstrace íránské opozice po dvou hodinách rozehnána

Teherán - Slzným plynem rozehnaly jednotky revolučních gard několik stovek opozičních demonstrantů na centrálním náměstí v Teheránu. Asi 50 lidí bylo zatčeno a svědci tvrdí, že proti demonstrujícím byl použit také pepř. Podle agentury AP bylo do bezpečnostní operace proti dvěma stům účastníků protestu nasazeno 500 gardistů a nad náměstím přelétaly policejní vrtulníky.

Gardisté se dnes snažili hned zpočátku zabránit jakékoli demonstraci, včetně srocování malých skupinek lidí. Lidé se nesměli zastavovat ani ve stanici podzemní dráhy, která se u náměstí nachází. Podle agentury AFP se v sousedství náměstí shromáždila asi tisícovka stoupenců poraženého prezidentského kandidáta Míra Hosejna Músávího, a to navzdory výzvám policie, aby se rozešli.

Ozbrojení muži a jejich pomocníci barvou značkovali vozy, jejichž řidiči na znamení souhlasu s demonstrací troubili. Podle stanice CNN tak budou moci být majitelé vozů zatčeni později. Podle oficiálních údajů bylo při opozičních demonstracích zmítajících Íránem zabito v sobotu 13 osob a předtím v pondělí sedm. Podle nevládních zdrojů může být mrtvých více, stanice CNN hovoří až o 150 mrtvých.

Video Události, komentáře o situaci v Íránu
video

Události, komentáře o situaci v Íránu

Gardy podléhají pouze Chameneímu

Islámské gardy, které pomohly před třiceti lety k moci konzervativnímu duchovenstvu, mají asi 200 000 členů. Jejich úkolem je střežit klíčové objekty jako ropná pole nebo raketový arzenál.

Gardy podléhají jenom duchovnímu vůdci země ajatolláhu Alímu Chameneímu. Ve svém prohlášení k povolebním událostem tvrdí, že jsou spolu s oddíly islámských dobrovolníků odhodlány „obnovit v zemi klid a vyčistit Írán od spiklenců a výtržníků“.