Britskou Dolní sněmovnu povede konzervativec Bercow

Londýn - Novým předsedou britské Dolní sněmovny byl v pondělí večer zvolen poslanec opoziční Konzervativní strany John Bercow. Předchozí šéf Michael Martin opustil svůj post kvůli rozsáhlému skandálu ohledně vyplácení kontroverzních poslaneckých náhrad. Martinovo odstoupení bylo první po více než 300 letech.

Bercow byl zvolen ve třetím kole hlasování. Ruku pro něj zvedlo 322 poslanců, zatímco pro jeho posledního soupeře 271. O post šéfa sněmovny usilovalo deset kandidátů. Bercow byl považován za favorita, i když vyvolal nevoli ve vlastní straně údajnými sympatiemi k vládním labouristům. 

Martin byl první odstoupivší předseda Dolní sněmovny od roku 1695. Nespokojenost s ním vyvrcholila kvůli jeho postoji ke skandálu kolem pochybných finančních náhrad britských poslanců, který propukl v květnu.

Skandál těžce poškodil důvěru veřejnosti hlavně ve velké politické strany, jak to ukázaly i nedávné volby do Evropského parlamentu, a otřásl labouristickou vládou premiéra Gordona Browna. Volání po předčasných parlamentních volbách ale Brown odmítl.