„Jediná báseň, kterou znám, protože jsem dostal její překlad, je o žábách, jak se baví o vesmíru. Přečetl jsem ji dokonce i ostatním na palubě. Byla to zajímavá šance slyšet, co si kdysi mysleli o vesmíru,“ uvedl Andrew Feustel o básni Jana Nerudy.
V Česku byl zatím třikrát. Na svou nejdůležitější cestu, cestu do vesmíru, čekal Andrew devět let. Poslední měsíce si musel projít stovkami hodinami
tréninku. Andrew měl hned na začátku v rukou nejdůležitější úkol mise. Deset let pracovali vědci z NASA na nové kameře. Byla desetkrát výkonnější než ta stávající a uměla zachytit všechny části světelného spektra. Zařízení veliké jako piáno stálo 155 milionů dolarů. Jeden ze šroubů držících původní zařízení však nešel povolit. „Ptal jsem se Houstonu. Když tohle nepůjde, je to konec. Potvrdili, že když ten šroub nedostanu ven, tak tu kameru povezeme zpátky na Zemi,“ uvedl Feustel.

Reportáž Michala Kubala
Feustel byl posledním člověkem, který se teleskopu dotkl
Mise nakonec skončila absolutním úspěchem. Astronauti splnili všechny úkoly. Feustel byl poslední, kdo se Hubbleova teleskopu dotkl. Nikdo jiný už se k němu nepodívá, další opravu už NASA neplánuje. Vylepšený teleskop má sloužit nejméně dalších pět let. Atlantis se vrátil zpátky na Zem. Posádka se od té doby nedostala z nekonečného kolotoče analýz mise, debat i rozhovorů s médii.
Na oběžné dráze nejsou jenom dramatické momenty. Zůstává čas prohlédnout si Zemi nebo na sledování filmů. Atlantisu pouštěli dokonce Apollo 13, film o asi nejslavnější vesmírné nehodě se šťastným koncem. „Ženy budou znát ten pocit, jaký mám, když manžel letá do vesmíru. Je to jako s porodem. Poprvé je to strach z neznámého, myslím, že příště to bude obava ze známého,“ uvedla astronautova manželka Indira Feustelová, dcera indického otce a matky ze Znojma.