Smrt pákistánské političky Bhuttové začíná vyšetřovat komise OSN

Islámábád - Komise OSN začala vyšetřovat vraždu bývalé pákistánské premiérky Bénazír Bhuttové. Cílem je objasnit, kdo za útokem stál. Bhuttová byla zavražděna v Rávalpindí, když odjížděla z předvolebního mítinku. Vyšetřování vede chilský velvyslanec při OSN Herald Muňoz za účasti někdejšího indonéského generálního prokurátora Marzuki Darusmana a irské policie pod vedením Petera Fitzgeralda. Zkoumání událostí z prosince 2007 má trvat asi půl roku.

Šetření OSN by mohlo potvrdit to, k čemu došel britský Scotland Yard. Podle něj byl atentátníkem v Rávalpindí sebevrah, který zabil dalších 16 lidí. Bhuttovou údajně usmrtila tlaková vlna z exploze, která Bhuttové způsobila vážné zranění hlavy.

Podle Islamábádu byl atentát mezinárodním spiknutím

Video Reportáž Petra Zavadila
video

Reportáž Petra Zavadila

Pákistánský ministr vnitra Rahmán Málik řekl, že Islámábád považuje ověření komisí OSN za nezbytné k tomu, aby se objasnilo, kdo byl za atentátem. „Domníváme se, že šlo o velké mezinárodní spiknutí. Chceme vědět, kdo za ním byl, kdo ho připravil a financoval. Myslíme si, že to byl počáteční pokus o balkanizaci Pákistánu,“ řekl.

Bhuttová se roku 2007 vrátila z osmiletého exilu a hned po návratu unikla dvěma pokusům o zabití. Její Pákistánská lidová strana (PPP) pak volby vyhrála a je ve vládě, vdovec po Bhuttové Ásif Alí Zardárí se stal prezidentem.