Vyrábět nacistické předměty je v Polsku legální

Varšava - Výroba nacistických předmětů, jako jsou vyznamenání, uniformy německého wehrmachtu a SS či různá označení, jsou v Polsku legální. Potvrdil to dnes tamní soud. Předměty podle odborníků kupují v Polsku především němečtí neonacisté, protože v Německu je produkce nacistických symbolů zakázána.

„Náš právní řád nestíhá takový typ činu,“ uvedl prokurátor Jakub Przystupa z vratislavského státního zastupitelství, které rozhodlo zastavit vyšetřování případu výroby replik hitlerovských vyznamenání.

Policie loni v září odhalila, že ve vratislavské továrně na bižuterii se vyrábějí předměty s hákovým křížem. Objednal si je Němec, který prý policii ujistil, že je sběratelem a věci využívá jako filmové rekvizity. V polských internetových obchodech jsou takové předměty běžně dostupné.

Odborníci před rozhodnutím soudu varují

Po zveřejnění případu sice největší aukční portál Allegro rozhodl vyjmout z dražeb předměty, jejichž popis obsahoval formulace propagující totalitní režimy, ale jeho majitelé zdůrazňují, že prodeji nelze zabránit. Odborníci se obávají, že rozhodnutí vratislavského soudu může vést k rozšíření obchodu s nacistickým vojenským vybavením.

Výroba nacistických symbolů byla v Polsku trestná až do reformy trestního práva v roce 1998. Za výrobu nacistických symbolů hrozilo až desetileté vězení. „Němečtí politici jsou překvapení, že Polsko, které bylo obětí druhé světové války, je zemí nacistického byznysu,“ uvedla poslankyně polské opoziční strany Právo a spravedlnost Beata Kempová, která připravila návrh novelizace trestního práva. Hlasovat o něm by měli poslanci na podzim.

Podle nových předpisů by výroba upomínek, které jsou nějak spojeny s totalitními režimy, byla povolena pouze k výchovným nebo kulturním účelům nebo by je mohli objednávat lidé, kteří organizují rekonstrukce historických událostí.