Rusové si prý během války s Gruzií sami sestřelili několik letounů

Moskva - Polovina letounů, které ruské letectvo ztratilo během loňské války s Gruzií, byla sestřelena vlastními jednotkami. Uvedl to renomovaný odborný časopis The Moscow Defence News, podle něhož mají Rusové na svědomí tři ze šesti svých sestřelených letounů. Ministerstvo obrany, podle něhož ztráty činily jen čtyři stroje, vzápětí tvrzení časopisu popřelo.

„To jsou pomluvy. V žádném případě neodpovídá skutečnosti tvrzení, že ruské letouny byly sestřeleny vlastní protivzdušnou obranou,“ prohlásil zástupce náčelníka generálního štábu Anatolij Nogovicyn. Rusko podle generála už zveřejnilo úplné údaje o svých ztrátách a k nim není co dodat. Další komentáře odmítl.

Gruzie tvrdí, že během srpnové války o separatistickou oblast Jižní Osetii sestřelila 21 ruských strojů, Rusko však oficiálně přiznává jen ztrátu tří bitevníků Su-25 a jednoho bombardéru Tu-22M3.
Ale ministerstvo kupříkladu nepřiznává žádný sestřel bombardéru Su-24, ačkoli právě letoun tohoto typu byl 9. srpna sestřelen přímo nad Gruzií, jeho pilot, plukovník Igor Zinov, se ocitl v gruzínské nemocnici, než byl vyměněn za gruzínské zajatce, o sestřelení svého stroje hovořil s novináři a existují fotografie trosek motoru AL-21, jímž je vybaven jen Su-24.

Za sestřely vlastních letounů prý stojí zastaralost systémů 

Podle článku zveřejněného v nejnovějším čísle časopisu ruské síly přišly o tři bitevníky Su-25, dva taktické bombardéry Su-24 a dálkový bombardér Tu-22M3. Další čtyři Su-25 byly vážně poškozeny, což se přiznává i oficiálně. Už po skončení bojů se ještě zřítil a shořel vrtulník Mi-8.

Tři ze šesti ztracených letounů podle autora článku Antona Lavrova sestřelili omylem sami Rusové či jejich spojenci z řad jihoosetských sil. Důvodem byly podle analytika problémy v komunikaci a chybějící přehled o situaci na pozemním válčišti a ve vzduchu.

Gruzínci svá letadla schovali

Naopak ruské letouny a výsadkáři zničili na zemi čtyři gruzínské lehké dopravní letouny An-2, dva bitevní vrtulníky Mi-24 a jeden Mi-14. Rusko však nesestřelilo žádný z gruzínských bitevníků Su-25, které byly po svém jediném náletu z 8. srpna odklizeny do úkrytů. Tři bitevníky, na jejichž sestřelení si dělají nárok ruské a jihoosetské jednotky, tak byly nejspíše ruské.

Podle deníku Izvestija nelze sestřelení ruských letounů vlastními jednotkami úplně vyloučit, protože „nedostatek moderních spojovacích prostředků v ruské armádě nedovoloval během tažení v Jižní Osetii plně koordinovat akce pozemních sil s letectvem“.