Írán připravuje nový balíček otázek k jednáním se Západem

Teherán - Írán připravuje nový balíček politických, bezpečnostních a mezinárodních otázek, který hodlá předložit Západu. "Tento balíček se může stát dobrým základem pro jednání se Západem. Bude obsahovat postoje Íránu k politickým, bezpečnostním a mezinárodním problémům," sdělil íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí na tiskové konferenci. Íránský postoj v otázce jaderného programu má být znovu posouzen na summitu skupiny 20 rozvinutých a rozvojových zemí v americkém Pittsburghu 24. a 25. září.

Západ se snaží přimět Teherán, aby se vzdal svého jaderného programu, protože má za to, že jeho cílem je opatřit si nukleární zbraně. Rada bezpečnosti OSN na Írán uvalila už trojí sankce, protože se nechce vzdát obohacování uranu. Írán trvá na tom, že tuto technologii využije výhradně k výrobě paliva pro jaderné elektrárny, avšak nevyjasněné nálezy v některých jeho jaderných provozech vzbuzují podezření, že Íránci tajně pracují také na nukleární zbrani. Nově dostal Teherán na splnění podmínek mezinárodního společenství čas do září.

Státy skupiny osmi hospodářsky nejvyspělejších států světa G8 na svém summitu v Itálii, který skončil v pátek, oznámily, že jsou zajedno v tom, že v otázce íránského jaderného programu nelze čekat na odpověď Teheránu donekonečna.