Policie v Mexiku nalezla 12 obětí drogové mafie

Mexiko - Policie objevila u silnice v západním Mexiku 12 brutálně zavražděných obětí drogového násilí. Na rozstřílených tělech byly stopy po mučení a v jejich blízkosti našli policisté výhrůžný vzkaz drogového gangu. Z vyšetřování vyplynulo, že mrtví byli členy vojenské rozvědky. Masakr je podle agentury AP jedním z největších úderů zasazených federálním jednotkám v boji proti gangům. V zemi již delší dobu zuří krutá a krvavá válka s drogovými gangy. Armádu do ní mexický prezident Felipe Calderón povolal na konci roku 2006.

Oběťmi nejnovějšího masakru bylo 11 mužů a jedna žena. Jejich těla byla nalezena pohromadě, svázána plachtou. Před týdnem našli policisté na stejném místě čtyři mrtvá těla.

Úřady se domnívají, že za vraždami stojí takzvaní Zetas, ozbrojené křídlo drogového kartelu operujícího v oblasti Mexického zálivu. Ti údajně bojují o kontrolu území se skupinou pašeráků ze západního Mexika, kteří si říkají La Familia (rodina).


Calderón od svého nástupu do funkce v roce 2006 rozmístil kvůli boji s drogovými kartely po celé zemi tisíce policistů a příslušníků armádních jednotek. Řádění gangů ale nezastavil. Od té doby, co se ujal úřadu, podlehlo v Mexiku drogovému násilí nejméně 12 300 lidí.

Mexická policie před několika dny zatkla jednoho z předních členů skupiny La Familia Arnolda Ruedu. Gang vzápětí uspořádal sérii koordinovaných útoků na policejní základny v šesti mexických městech, při nichž zahynuli tři policisté a dva vojáci.

Oběti mexické drogové mafie
Oběti mexické drogové mafie